ОБРАЗОВАНИЕ Охрид Спорт ТОП ВЕСТИ
Охрид, 1. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – ОУ „Ванчо Николески“, односно подрачното училиште во Косел, беше домаќин на Зонската лига натпревари во одбојка машки и женски за основни училишта. – Во рамките на Федерацијата на училишен спорт на Република Македонија и Сојуз на училишен спорт Охрид, во спортската сала во подрачното училиште во Косел, беа одиграни […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот ОБРАЗОВАНИЕ Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 30. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Република Македонија има многу успешни млади научници кои котираат високо на светската научна мапа, а една од нив е и 31-годишната стружанка Билјана Мојсоска. Дипломските студии по молекулaрна биологија и хемија ги завршила на Универзитетот во Роскилд, Данска, како најдобар студент на генерација. Токму поради ова, ѝ била Прочитај повеќе
Избор од Уредникот ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 27. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Двајца охридски гимназијалци освоија прво место на годинашниот натпревар „Ноември – месец на науката“ кој се одржа на Природно-математичкиот факултет во Скопје. Владимир Тодороски и Мартин Попоски, ученици во четврта година, под менторство на професорката Менка Ѓореска со геоморфолошката тема „Формирање на абразивен релјеф“ Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ Општина Дебрца ТОП ВЕСТИ
Дебрца, 27. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Општина Дебрца распиша конкурси за доделување стипендии за одлични ученици запишани во јавните и приватните средни училишта и за редовни студенти запишани на додипломски студии од прв циклус. Критериум за доделување на ученичките стипендии се остварениот успех и освоени награди на меѓународни/државни натпревари во текот на претходните Прочитај повеќе
Локална самоуправа ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 26. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – По надминувањето на недоразбирањето со Министерството за образование, денеска е исплатена октомвриската плата за вработените во дванаесетте основни и средни училишта на територијата на Општина Охрид. – Причина за доцнењето на платите на просветните работници, беше различното толкување на законските прописи од оваа област, Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ Охрид Партии ТОП ВЕСТИ
Охрид, 26. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – СДСМ ја понижи просветата, а образованието го девастира, оценката за Стојаноски и Лазаревска како просветни работници е недоволен (1), порачаа на денешната прес конференција од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид. – Оценката за Стојаноски и Лазаревска како просветни работници е недоволен (1). Ја понижија просветата, а образованието Прочитај повеќе
Избор од Уредникот ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 24. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Преку отворено писмо, секретарите во охридските училишта реагираат на состојбите во образованието на локално ниво. Писмото Ви го пренесуваме во целост. ЗА ОХРИЦКИТЕ АДМИНИСТРАТИВНИ РАБОТИ Хронологија на еден проблем Пред донесувањето на Законот за административни службеници, секретарите и другите административни работници беа дел Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ Охрид Партии ТОП ВЕСТИ
Охрид, 23. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Прангите на СДСМ и градоначалникот Јован Стојаноски не познаваат граници. Лицемерно е градоначалникот Стојаноски во презентираниот „Ќе отчет“ да ветува дека ќе го подобри образовниот процес, а просветните работници не можат да ја добијат нивната чесно заработена плата, порачаа на денешната прес конференција од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Прочитај повеќе
Избор од Уредникот ОБРАЗОВАНИЕ Струга
Струга, 21. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Израснале во Струга и од мали покажувале огромна желба за учење, подоцна особено за правото и меѓународните односи, а за еден од најголемите успеси го сметаат нивното учество на конференција на престижниот „Харвард“ во јуни. Двете сестри, Билјана и Викторија Чавкоски дипломирале на Правниот факултет како најдобри во својата […]Прочитај повеќе
Избор ОБРАЗОВАНИЕ Охрид
Охрид, 20. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Студентите од Филмската академија во Охрид ИФФА(FIOFA) со писмено известување до јавноста најавуваат дека ќе започнат правна постапка и ќе покренат заедничка, како и поединечни тужби против ресорното Министерството за образование и наука. Во писмото тие посочуваат дека Министерството за образование и наука не ги исполнило ниту Прочитај повеќе