Избор ОБРАЗОВАНИЕ Општина Дебрца
Охрид, 3. септември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Започна новата учебна 2018/2019 година за 22 првачиња кои оваа година ќе седнат во школските клупи во општина Дебрца. Пред официјалниот почеток на основното образование, тие беа на свечен прием кај првиот човек на Дебрца, градоначалникот Зоран Ногачески. – Посакувајќи им топло добредојде во светот на знаењата изразив надеж Прочитај повеќе
Избор ОБРАЗОВАНИЕ Охрид
Охрид, 30. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Денеска и утре на државните универзитети во земјава се спроведува првиот уписен рок за додипломски студии во академската 2018/2019 година. На охридскиот Факултет за туризам и угостителство кој е дел од Универзитетот „Св.Климент Охридски“ – Битола, според конкурсот за четиригодишни студии има вкупно 405 слободни места за Прочитај повеќе
Избор ОБРАЗОВАНИЕ
Охрид, 30. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Денес и утре, 30-ти и 31-ви август, започнуваат уписите во првиот уписен рок на Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ во Охрид. УИНТ веќе неколку години по ред е рангиран како 3-та високообразовна институција од вкупно 19 универзитети и високи школи според рангирањето на високообразовните институции Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа ОБРАЗОВАНИЕ Охрид
Охрид, 29. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Градот Охрид уште еднаш ќе го потврди епитетот – хуман. Стотина првачиња и годинава ќе добијат нов ранец со целосен прибор за среќен почеток на учебната година. Ова е само продолжување на идејата од минатата година за првачињата од социјално загрозените семејства, за да имаат среќен почеток на учебната […]Прочитај повеќе
Економија Избор ОБРАЗОВАНИЕ
Охрид, 25. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – И оваа година имате можност да се стекнете со нови знаења во образовниот центар „Кловер“. – Учете странски јазици – англиски, германски, француски, италијански, албански, како и македонски јазик. Курсеви и индивидуална настава за предучилишна возраст, за ученици како и интензивни курсеви за возрасни. И оваа година Прочитај повеќе
Избор ОБРАЗОВАНИЕ Охрид
Охрид, 22. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Од градинка, па сѐ до средно деновите ги поминувале во заедничка училница… Денеска ја делат и титулата број еден математичари на државната матура. Ана Воденичаровска и Владимир Бојаџи имаат најдобри резултати по математика на годинешното полагање на државната матура и се од исто училиште – охридската гимназија „Св. Прочитај повеќе
Избор ОБРАЗОВАНИЕ Струга
Струга, 16. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Средношколецот Александар Стојчески од Струга освои бронзен медал на Светската олимпијада за геонауки што се одржа во Тајланд. Неговиот ментор, проф д-р Ивица Милевски од Природно-математичкиот факултет од Скопје, на својот Фејсбук-профил ја објави веста, која ја пренесе порталот Факултети.мк. – Прво учество на Македонија Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа ОБРАЗОВАНИЕ Охрид
Охрид, 10. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Синоќа беа свечено доделени дипломите на генерацијата матуранти 2017/2018 година во гимназијата „Св. Климент Охридски“ во Охрид. Матурантите ги поздрави и Градоначалникот на Охрид проф. д-р Јован Стојаноски, кој им порача дека најубавите моменти во животот не им завршуваат тука, бидејќи и во иднина им претстојат убави моменти. Прочитај повеќе
Избор ОБРАЗОВАНИЕ Охрид
Охрид, 9. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва свечено ќе им бидат доделени дипломите на генерацијата матуранти 2017/2018 година во гимназијата „Св. Климент Охридски“ во Охрид. – Пред присутните ќе се обрати директорката на гимназијата Весна Цветкоска, а матурантите ќе ги поздрави и Градоначалникот на Охрид проф. д-р Јован Стојаноски. Програмата предвидува доделување награди Прочитај повеќе
Избор ОБРАЗОВАНИЕ Охрид
Охрид, 7. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во четврток, 9-ти август, ќе се одржи свечено доделување на дипломите на генерацијата матуранти 2017/2018 година во гимназијата „Св. Климент Охридски“ во Охрид. – Пред присутните ќе се обрати директорката на гимназијата Весна Цветкоска, а матурантите ќе ги поздрави и Градоначалникот на Охрид проф. д-р Јован Стојаноски. Прочитај повеќе