Забава Избор од Уредникот На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Понекогаш, заслепени од светлата на „туѓото, светликавото и далечното“, како да не ги гледаме најдобрите меѓу нас. Неговите дела се рамо до рамо со оние на многу големи светски имиња. Тој одлучил несебично да ни ги даде неговите „стихови и ноти“, да ги запише најдлабоките чувства, среќи, радости и […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Многу легенди настанале за личноста и делото на Св. Никола во касниот среден век. Според една легенда во една гостилница дошле гладни ученици, но наместо да ги нагости, газдата ги убил и сакал да ги насоли. Се појавил Св. Никола кој ги оживеал и соодветно го казнил сторителот. Според […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Денот на Свети Никола Мириклиски – Чудотворец е еден од најпразнуваните во Охрид. Свети Никола е чудотворец и заштитник. За свој патрон и заштитник го имаат прифатено морепловците, рибарите и воопшто морепловството – кои се молат пред неговата икона за мирно море. Роден при крајот на 3 век во […]Прочитај повеќе
Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со сончеви периоди и слаб до умерен северен ветер. Максималната температура во Охрид ќе се искачи до 3. степени. – Денес и утре времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, кои насекаде ќе се спуштат под нулата. Во петок од утринсите часови […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во петок, на 21-ви декември, со почеток во 20:00 часот, во амфитеатарот на ЈНУ Институт за филм – Филмска академија Охрид во Охрид, ќе се одржи годишната манифестација на Македонската алпинистичка федерација (МАФ). Според најавите ќе се одржат презентации на дел од активностите реализирани од членови на федерацијата во Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во тек се подготовките на шестата по ред Бадникова поворка во Охрид. – И оваа година голема е заинтересираноста да се биде дел од оваа духовна традиција на Балканскиот Ерусалим – Охрид. Следната проба ќе се одржи во недела, на 23-ти декември во спортската сала на ОУ „Христо Узунов“ […]Прочитај повеќе
Избор Избор од Уредникот Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Семејството на прерано починатиот градоначалник на Охрид Јован Стојаноски, до сите граѓани на Охрид, упати зборови на благодарност за искажаната нивна поддршка и почит кон својот градоначалник. Почитувани, Во најтешките моменти за нашето семејство, сакаме да Ви упатиме ОГРОМНА благодарност до сите вас добри и прекрасни луѓе, кои Прочитај повеќе
Здравје Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во овие студени, снежни зимски денови, доколку се чувствувате немоќни, а имате потреба од лабораториски микробиолошки услуги во Центар за јавно здравје Охрид, нашите мобилни тимови се подготвени да Ве посетат во Вашиот дом во Охрид. Таму ќе се обават потребните услуги и ќе се земат соодветните материјали за […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – На сила е забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патните правци крак Маврово-Дебар, Гостивар-Кичево преку планинскиот превој „Стража“ како и на патниот правец Тетово-Попова Шапка. Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, Прочитај повеќе
Избор ОБРАЗОВАНИЕ Охрид
Охрид, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Гете Институтот од Скопје подари вредна донација на ОУ „Григор Прличев“ – куфер со 10 iPAd-и, кои имаат различни апликации за поинтересно и покреативно изучување на германскиот јазик. – Во најава е и една интерактивна табла, која ќе можат да ја користат учениците во наставата во германски јазик. Изминатата […]Прочитај повеќе