Избор Охрид
Охрид, 6. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Времето во Охрид утрово беше ведро, студено и претежно тивко. Утрово беа измерени 2 степени Целзиусови. До крајот на денот ќе биде сончево, додека на повисоките места и на планините ќе има слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе достигне 14 степени. (Крај) извор: МетеоПро фото: архиваПрочитај повеќе
Охрид
Охрид, 5.ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Ученици и наставници од трите наставни јазици, денеска во просториите на Основното училиште „Братство Единство” го подготвуваа најстариот турски десерт „ашуре“. Мотото на денешната активност, која во училиштето веќе станува традиција беше „Богатството е во различностите”. – На почетокот на оваа учебна година, нашето училиште Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 5.ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Деновиве е расчистено речното корито на реката Грашница на потегот по улица „Прилепска“ до пресекот со улицата „Железничка“. Во моментов во коритото нема водостој што беше олеснителна околност за отстранување на бујната вегетација и расфрланиот отпад. Надлежните апелираат жителите кои живеат во овој потег на градот да не го Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 5.ноември 2015 (ОХРИДПРЕС)- Екипи на ЈП „Нискоградба“ започнаа градежни активности за изведба на фекална канализација на крак од улицата „Стив Наумов’’. Ќе се поставуваат цевки со дијаметар Фи- 200 и ќе се врши преприклучување на објектите на мрежата на потегот на кој се изведуваат активностите. Јавното претпријатие продолжува континуирано да работи кон подобрување Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 5.ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Со седмоноемвриски концерт на учениците од ОМУ „Методи Патче“ што ќе се одржи вечерва во 19 часот во големата сала на Општина Охрид започнуваат чествувањата на Денот на ослобидувањето на Охрид. По тој повод утре во 11 часот ќе биде положено цвеќе на спомен-обележјата од НОБ во градскиот парк во […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 5. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Цените на угостителските услуги во октомври оваа година, во споредба со предходниот месец, останале на исто ниво. Споредено по групи на услуги, благо зголемување е забележано кај цените на безалкохолни пијалаци, а зголемувањето е за 0.1%. Индексот на цените на угостителските услуги во октомври 2015 година, во однос на […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 5. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – На 7-ми ноември, со почеток во 19 часот во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ Охрид, ќе биде отвоена изложба на дела на лица со интелектуална попреченост. Станува збор за аамостојна хуманитарна изложба на минијатури по повод 7ми Ноември, Денот на ослободувањето на Охрид. Во основното училиште Братство единство […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 5.ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Нечленувањето на Македонија во НАТО и Европската унија се главните причини зошто е многу мал бројот на странски државјани кои имаат недвижнини во Охрид, велат од Агенциите за недвижнини во градот. Оттаму велат кога ова прашање ќе се реши тој број ќе биде многу поголем. – Имаме десетина семејства кои […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 5. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денес поради интервенција на водоводна линија има прекин на водоснабдувањето во населба Св. Стефан на потегот од хотел Белведере до хотел Гранит во период од 09:30 до 12:00 часот. Екипите на МЈП Проаква РЕ Водовод – Охрид се на терен и работат на отстранување на дефектот. (Крај) извор: ОхридПрес […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 5. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денес Светата Православна Црква го празнува Свети Апостол Јаков, брат Господов. Се нарекува брат Господов затоа што му беше син на праведниот Јосиф, свршеникот на Пресвета Богородица. Кога праведниот Јосиф беше на умирање, па сакаше да Му остави еден дел на Исус, синот на Пресветата Дева Марија, сите браќа […]Прочитај повеќе