Избор Локална самоуправа Охрид
Охрид, 17. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со петминутно вклучување на бродските сирени и спуштени знамиња, бродската флота на Охридското Езеро му оддаде последна почит на прерано починатиот градоначалник на Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски. Од езерската шир бродарите облечени во поморска облека по наредба на капетанот на Езерската капетанија, Горан Устијановски со Прочитај повеќе
Избор Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 17. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Претставници на државниот врв, локалната самоуправа, делегации на збратимени градови, претставници на академската заедница и општествениот живот од Охрид и Македонија се простија од градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски. Замина прерано од животот на своите најблиски, останаа толку многу планови и заеднички Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 17. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – По повод ненадејната смрт на проф. д-р Јован Стојаноски, во неговата матична образовна установа, Факултетот за туризам и угостителство денеска од 09:00 часот ќе се одржи комеморативна саедница. Ќе говорат деканот на факултетот, проф. д-р Цветко Андреески, ректорот на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола, проф. д-р Сашо Прочитај повеќе
Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 17. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Охрид денес ќе се збогува до градоначалникот, проф. д-р Јован Стојаноски, кој ненадејно почина пред два дена. Советот на Општина Охрид, вчера одржа вонредна седница. Седницата започна со едноминутно молчење, а советниците донесоа одлука, денешниот ден да биде прогласен за Ден на жалост на подрачјето на општина Охрид. Сите […]Прочитај повеќе
Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 17. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Времето денес ќе биде претежно облачно и студено со повремени локални врнежи од дожд и снег на повисоките места. Максималната температура во Охрид ќе се искачи до 6. степени. – Попладне, а особено во текот на ноќта врнежите ќе се прошират насекаде и ќе се интензивираат. Повеќе врнежи се […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 16. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Висока владина делагација, предводена од премиерот на Република Македонија Зоран Заев утре нема да присуствува на свеченото отворање на делница од автопатот во Република Бугарија. – Причина за тоа е ненадејната смрт на градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Стојановски. Премиерот Заев ќе присуствува на Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 16. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во катедралната црква „Света Софија“ во Охрид денеска беше промовирана Монографијата за 50-годишнината од возобновувањето на Дебарско-кичевската епархија. Во обраќањето пред присутните на промоцијата претседателот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), академик Таки Фити, истакна дека станува збор за Прочитај повеќе
Охрид Партии ТОП ВЕСТИ
Охрид, 16. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во просториите на СДСМ Охрид денес се одржа комеморативна седница по повод прераната и ненадејна смрт на градоначалникот на општина Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски. Присутните со едноминутен молк му оддадоа почит на покојниот Стојаноски, по што се обрати претседателот на ОО на СДСМ – Охрид Лазе Танески. – […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 16. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Под мотото „Биди sвезда не фрлај петарди“, СВР Охрид ги отпочна едукативните предавања „Ризици од употреба на пиротехнички средства“. Во рамките на кампањата, полициски службеници од оделенијата за превенција во соработка со Црвениот крст, ги посетуваат основните училишта во општините Охрид, Струга, Кичево и Дебар и на Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 16. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – По повод ненадејната смрт на градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски, Советот на Општина Охрид, денес одржа вонредна седница. Седницата започна со едноминутно молчење, а советниците донесоа одлука, утрешниот ден да биде ден на жалост на подрачјето на Општина Охрид. Сите културни, спортски, забавни и други настани и Прочитај повеќе