Економија Избор Охрид
Охрид, 31. мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – Денес на патниот правец Кичево – Охрид кај Пресека ќе има прекин во сообраќајот. Прекинот е поради изведување градежни работи на пат (минирање). Од АМСМ информираат дека прекинот ќе биде во времетраење од 15 до 20 минути од 14 до 16 часот . (Крај) извор: ОхридПрес фото: архиваПрочитај повеќе
Забава Избор Охрид
Охрид, 30. мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – Охридското Супер радио, како една од водечките радио станици во државата и оваа година ќе биде дел од новото издание на радискиот музички фестивал „МАРС“. Денес во студиото на Супер радио гостуваше дел од тимот на фестивалот, каде се снимаа кадри за потребите на овој настан, кој годинава ќе […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 30. мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – „Вреднувањата кај нас, се за жал, се’ уште на многу лошо ниво, затоа што се создаваат лажни успеси, се прикажуваат како национални херои“, смета некогашниот трократен охридски олимпиец Александар Маленко. Според него, најголемите таленти во државава се откажуваат од спортот токму во времето кога можат да бидат најпродуктивни Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 30. мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – Сообраќајна незгода се случи попладнево, нешто по 12:00 часот во близина на превојот „Стража“, на потегот кон Гостивар. Очевидци за Супер радио и OhridPres испратија фотографии и информираат дека возило марка „Форд Фокус“ со кичевски регистерски таблички се превртело на патот и дека во незгодата неофицијално се повредени три […]Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид
Охрид, 30. мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – Со „кралицата на спортовите“ се запознал во далечната 2001 година на тогашниот општински натпревар во скок во височина каде го освојува првото место. Прв неговиот талент го воочува професорот Влатко Димитров, за кој Селман се сеќава дека му кажал „дојди во АК Охрид и ќе те направам да скокаш […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид/Скопје, 30. мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – Во Скопје се одржа финалето на Државниот кулинарски натпревар „Мое Нај Месо“ за подготовка на јадења од живинско месо. Охридските ученици од Средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“ го освоија првото место. Тимот од учениците од како првопласирана екипа на финалниот натпревар и победник на кулинарскиот натпревар ја Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 31. мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – Од ЈЗУ Центар за јавно здравје од Охрид ги информира граѓаните дека во текот на утрешниот ден ќе биде спроведена ларвицидна дезинсекција против комарци. Третирањето е согласно Законот за заштита  на населението од заразни болести за спроведување на превентивна систематска дезинсекција на територијата на општина Охрид како општа Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 30. мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – Тешка сообраќајна незгода во која се повредени две лица се случи синоќа после 22:00 часот на патниот правец Охрид-Битола, во близина на Лескоец. Возило марка „Голф“ со охридски регистерски таблички, удрило во две помлади лица, кои се движеле со велосипеди по коловозот, по што излетало од патот. Повредените биле […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 29. мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – Крајот на овој викенд, туристички Охрид го дочекува облеан во прекрасно сонце и со најава за температура до 26. степени. Утрово беше раздвижено по Градскиот кеј, но не во мерка како што е очекувано со вакви временски параметри, пред се затоа што Сонцето уште во раните утрински часови ја […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 29. мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – Црвен крст на Република Македонија во соработка со Министерството за труд и социјална политика спроведува кампања „Стоп за рамнодушноста – Да ја сочуваме хуманоста“. Во реализацијата на кампањата се вклучени општинските организации на Црвен крст кои ќе организираат обуки за компетентни лица на општествено одговорни позиции во Прочитај повеќе