Избор Охрид
Охрид, 24. ноември 2016 (ОХРИДПРЕС) – Шеесет и петтата седница на Советот на општина Охрид ќе се одржи на 30-ти ноември, среда, со почеток во 10:30 часот. Меѓу главните точки ќе биде Предлог одлуката за усвојување на оперативната програма за организирање и функционирање на зимската служба на подрачјето на општина Охрид, за приградските и селските […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 24. ноември 2016 (ОХРИДПРЕС) – Првичниот рок за доставување пријави за општинската Награда – патрон на градот „Св. Климент Охридски“, кој беше до 20-ти ноември, е продолжен и трае до крајот на оваа недела. Апликациите за наградата патрон на градот и Свети Климентова повелба сеуште можат да се доставуваат во затворен плик на адресата […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 24. ноември 2016 (ОХРИДПРЕС) – Од денес продолжува работата за поставување на семафори на пресекот на булеварот „Железничка“ со улиците „Егејска“ и „Кленоец“. Граѓаните кои живеат во овој дел на градот се соочуваат со огромни проблеми при преминувањето на улицата. Возачите редовно се жалат на потешкотии при приклучувањето во сообраќајот. Со поставувањето на семафори Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид/Познан, 24. ноември 2016 (ОХРИДПРЕС) – Охридската компанија „РИ-ЕП ДОО“ постигна значаен успех на саемот Kamień-Stone во градот Познан, Полска. Најдобриот македонски природен камен Травертин беше претставен на саемот истакнувајќи се меѓу најквалитетните материјали. Друштвото за производство на комерцијални блокови, масивни елементи и плочест материјал „РИ-ЕП ДОО“ – Прочитај повеќе
Здравје Избор Охрид
Охрид, 24. ноември 2016 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на месец ноември како месец на борба против болестите на зависност (никотинизам, алкохолизам, злоупотреба на дрога), Црвен крст Охрид со своите обучени едукатори од редот на младите, реализираше врснички едукации на тема зависности, во основните и средни училишта во Охрид и Дебарца. Целта беше подигање на свеста […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 23. ноември 2016 (ОХРИДПРЕС) – По апелот за помош од родителите на малиот Кирил, чија здравствена состојба повторно беше влошена, од Фондот за здравствено осигурување на Република Македонија (ФЗОМ) информираат дека се одобрени средства за негово лекување. – Испраќаме огрома благодарност до г-динот Сашо Стефаноски и неговиот тим за несебичната помош и што Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 23. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – И оваа година Супер радио ќе биде дел од глобалната акција „Црн петок“. Станува збор за најисчекуваниот шопинг ден во светот – Black Friday кој се случува секоја година во ноември. Веќе традиционално, најслушаната локална радио станица, охридското Супер радио ќе биде дел од истата и сите заинтересирани ќе […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 23. ноември 2016 (ОХРИДПРЕС) – Речиси на сите странски туристи кои го посетуваат Охрид им се допаѓа Галичица. Туристичките водичи кои им излегуваат во пресрет на туристите авантуристи, велат дека моментално патеката која води до врвот е пристапна, како за почетници, така и за рекреативци и професионални планинари. – Нема кој, а да не […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Кичево/Охрид, 23. ноември 2016 (ОХРИДПРЕС) – Вчера во попладневните часови, во Кичево на железничката станица при утовар на огревни дрва во вагон, од товарно возило паднал 50-годишен охриѓанец. Повредениот со возило на Итната медицинска помош бил префрлен во Медицински центар – Кичево, каде била констатирана смрт. Увид на местото на настанот извршиле јавен обвинител Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Скопје/Охрид, 23. ноември 2016 (ОХРИДПРЕС) – Нискобуџетната авиокомпанија „Визер“ оваа сезона нуди наизменични попусти за различни дестинации во 10 земји од аеродромите во Скопје и Охрид. Моментално се актуелни попустите за релацијата Охрид – Лондон Лутон. Цирих, Виена, Базел (Мулхаус), Малме и Лондон (Лутон) се дестинации до кои најчесто летаат македонските граѓани преку Прочитај повеќе