Избор Охрид Празници
Охрид, 19. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Трета среќа за Петар Рупески од Варош, кој е среќниот фаќач на Светиот крст за годинава во Охрид. Тој посака здравје, среќа и бериќет во текот на целата година. – Нема посебен чин при фаќањето на крстот. Како верници цела година духовно се подготвуваме за овој ден, и кога […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 19. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Синоќа во Куќата на Уранија во Охрид беше доделена Светската награда за хуманизам на светски познатиот екуменист, Дарко Гашпаровиќ, која ја доделува Охридската академија за хуманизам. Славистот Дарко Гашпаровиќ на почетокот на средбата се обрати со зборовите дека никогаш како денес хуманизмот не доживува тешки денови. – Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 19. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Петар Рупески од Варош, е среќниот фаќач на Светиот крст за годинава во Охрид. Тој посака здравје, среќа и бериќет во текот на целата година. По трет пат Рупески успева да го фати Светиот крст. – Нема посебен чин при фаќањето на крстот. Како верници цела година духовно се […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 19. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Младиот Зоран Сидороски утрово го фати крстот во водите на Коселска Река. По служењето на Света Архиерејска литургија, беа осветени водите на реката. Неколкумина кандидати годинава се пријавија за одбележувањето на празникот Богојавление – Водици во Косел. Среќниот фаќач на крстот годинава во ова охридско село посака просперитет Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 19. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Со цел безбедно и непречено одвивање на манифестациите по повод верскиот празник Богојавление-Водици, Секторот за внатрешни работи Охрид ги презема сите неопходни безбедносни мерки на превентивен и оперативен план. – Мерките на СВР Охрид ќе бидат насочени за зачувување на стабилната безбедносна состојба на целото подрачје Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 19. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Денеска е Богојавление – Водици, еден од најголемите христијански празници во православната вероисповед. Според православниот календар и според верувањето на овој ден спасителот Исус Христос е крстен во водите на реката Јордан од Светецот Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител. Симболично во сите места во Македонија се фрлаше крстот Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 19. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Денес православните верници го слават еден од најголемите христијански празници Богојавление – Водици. Охриѓани во езерските води ќе скокаат по Чесниот Крст. Централната манифестација посветена на празникот е со повеќе активности. Утрово во 7:00 часот во црквата „Успение на Пресвета Богородица“’- Каменско се служеше Утерна Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 18. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Прилично студена недела најавуваат метеоролозите. По разведрувањето денес попладне, нé очекува прилично студено утро во вторник. Минималната температура во Охрид ќе има вредност помеѓу -6°С и -1°С, а на повисоките места и до -9°С, пишува специјализираниот портал за временска прогноза МетеоПро. Утре во вечерните часови се очекува Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 18. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Остануваат неколку недели за матурантите, a дел од нив и понатаму силно се противат на овој процес. Од средношколскиот пленум велат дека освен многуте технички грешки во прашањата, учениците се жалеле дека овој модел за тестирање на нивното знаење, не е објективен. Во месец декември беа објавени прашањата на […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Скопје/Охрид, 18. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Истражувачко друштво на студенти биолози (ИДСБ), младинска истражувачка организација која се занимава со едукација и го истражува биодиверзитетот во земјава, реагираат за зачувување на Националниот парк Галичица. Во писмото испратено до НП Галичица, од ИДСБ посочуваат дека се загрижени поради предвидените мерки и проекти од Прочитај повеќе