Избор Охрид
Охрид, 23. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – ЦИВИЛ – Центарот за слобода во рамките на проектот „Слободни избори за слободни граѓан(к)и“ организира состанок со претставниците на политички партии, граѓанското општество, медиумите и други засегнати страни, заедно со кординативното тело на ЦИВИЛ за регион Охрид. На средбата ќе се дискутира за процесите за надминување на Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 23. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од Секторот за комунални дејности, сообраќај и улици при Општина Охрид известуваат дека денеска, поради изградба на трафостаница на ул. „Димитар Влахов“ наспроти ЈЗУ Здравствен Дом- Маларична, сообраќајот на пресекот на оваа улица со ул. „Караорман“ и на пресекот со ул. „Серафин Китаноски“ ќе биде затворен за сообраќај. Прекинот Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 23. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Зајакнување на вештините и можностите за вработување, модернизација на образованието и подобрување на конкурентноста на човечкиот потенцијал и на националната економија беше една од целите на e-Tвининг семинарот што, од 20-22 ноември, се одржуваше во Охрид. Во рамките на овој семинар се одржуваа низа работилници за професионален развој Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 22. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поминаа 22 години од денот, кога во 1993 година, во близина на аеродромот во Охрид се случи тешка воздухопловна несреќа, една од најтрагичните во историјата на Република Македонија. Патнички авион од типот „Јак-42 Д“ на „Авиоимпекс“ се урна на околу 4 километри североисточно од охридскиот аеродром, во момент додека […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 22. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од средината на следната година ќе почне изградбата на петта нови експресни патишта, меѓу кои и патот Охрид – Пештани. Инвестицијата е во вредност од 300 милиони евра. Финансирањето е преку Светската банка, ЕБРД, и Европската инвестициска банка. Обезбедени се финансии и склучени се договори со меѓународните банки. Патот […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 22. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Светата Православна Црква денес ја празнува Преподобна Матрона Цариградска. Таа е од Пергија Памфилиска. Брзо ѝ се смачи бракот со некој цариградски големец Дометијан, па побегна, се преоблече во машка облека и под името Вавила стапи во машкиот манастир на Св. Васијан во Цариград. Но бидејќи мажот ѝ непрестајно […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 22. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Утрово, во манастирот „Света Петка“ во село Велгошти, се служи света архиерејска литургија, по повод празникот на Преподобна Матрона. На литургијата чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. Богослужба ќе има и во сите парохиски цркви во Охрид. (Крај) извор: ОхридПрес фото: архиваПрочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 21. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Врнежи од дожд се очекуваат во текот на попладневните часови. Врнежите од дожд во ноќните часови ќе се прошират. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец. Максималната температура во Охрид ќе достигне до 13 степени. – Утре ќе има пороен дожд. Попладнето ќе се спушта постудена воздушна […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид/Струга, 21. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Многупати досега Охрид и Струга се нашле на листата на препорачани дестинации во Европа, кои треба да се посетат. Американскиот портал за бизнис и туристички патувања Orbitz Travel, кои имаат свои претставништва во Британија и други европски земји, овој пат направија една поинаква листа на туристички дестинации. Според Прочитај повеќе
Избор Охрид Струга
Охрид/Струга, 21. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – По повод 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост, Центарот за подобрување на квалитетот на живот на лицата со интелектуална попреченост и нивните фамилии Порака Нова од Струга во Охрид ќе организира настан за одбележување на денот. Настанот насловен како „Инклузивна Уметност“, ќе се одржи во четврток, […]Прочитај повеќе