Избор Охрид
Охрид, 7.септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – На денешен ден пред 102 години избувна Охридското Востание кое според д-р Никола Митровиќ е многу значаен настан, како за локaлната, така и за националната историја на Македонскиoт народ. Митровиќ вели дека до ден-денес овој настан изобилува со огромен број неоткриени работи и факти со чие просветлување се повеќе би […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 7.септември 2915 (ОХРИДПРЕС) – Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов викендов ги посети пензионерите кои преку проектот на Министерството престојуваа на бесплатен викенд во Охрид, при што соопшти дека е објавен и повикот за бесплатен туристички викенд за наредната година. Тој истакна дека оваа година преку овој проект три илјади пензионери веќе Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 7. септември 2016 (ОХРИДПРЕС) – Согласно со Законот за празниците на Република Македонија, утре, 8-ми септември (вторник), Денот на независноста е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Денот на независноста 8 септември во Македонија се слави од 1991. На тој ден македонскиот народ , излезе на Референдум и на најдемократски начин ја […]Прочитај повеќе
Здравје Избор Охрид
Охрид, 7. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во рамките на своите активности во делот на здравствено-превентвната област, Црвен крст Охрид и Здружението „Мозочен удар“ организираат јавни настани – Отворен ден за сите прашања, поврзани со мозочниот удар. Настаните ќе се реализираат на Градскиот плоштад Свети Климент Охридски, на јавни места во Охрид, каде сите Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 6. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Светата Православна црква денес го шразнува поменот на Св. свештеномаченик Евтихиј. Евтихиј по род беше од Севастопол, Палестина. Му беше ученик на апостолот Јован Богослов. Како епископ и апостол го проповедаше распнатиот и воскреснатиот Христос на многу места. Претрпе многу измачувања и најпосле својот плоден живот го овена со Прочитај повеќе
Избор Охрид Спорт
Охрид, 5. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денес во организација на Месната задница Куратица во соработка со Здружението за велосипедизам, планинарење и еко-култура „З’ш“, продолжува најмасовната авантура на велосипеди, џипови, мотокрос и планинарење. Турата е насловена „Вело Зш џип и мото крос авантура“. Предвидено е дружење и забава за сите учесници, кои ќе се приклучат на Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 6. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Црковниот одбор при црквата Свети Петар и Павле и Манастирот Свети Илија од село Мешеишта, Охрид, денес ги покануваат верниците на чинот на осветување на манастирот Свети Илија. Програмата започна со утрена богослужба, која во самиот манастир. Чинот на осветувањето на храмот и одржувањето на Света Архиерејска литургија започна […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 6. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Месец септември оваа година во Охрид, како и во целата држава, е еден од потоплите во поновата историја на нашиве простори. УХМР ја достави информацијата за апсолутната максимална температура на воздухот за месец септември, според мерењата на главните метеоролошки станици во периодот од 1951 до 2014 година. Со последниот […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 5. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Најавени се нови чартер летови од Белгија до Охрид. Белгискиот туроператор Томас Кук од следната летна сезона ќе носи туристи од Кралството Белгија до Охрид преку органзирани дирекни летови. Веќе се потпишани вкупно 16 договори со домашните хотелиери. Со влезот на новиот тур оператор, дополнително ќе се зголеми бројот […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 4. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Министрите за внатрешни работи на Република Македонија, Австрија и Србија како и претставник на МВР на Унгарија, Митко Чавков, Јохана Микл-Лаитнер, Небојша Стефановиќ и Кристина Берта денеска во Охрид потпишаа Меморандум за разбирање посветен за чекорите кои се неопходни за задржување на вонредниот притисок на мешана миграција Прочитај повеќе