Избор Охрид
Охрид, 7. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Времето во Охрид денес ќе биде облачно со услови за врнежи од дожд. Врнежи од снег ќе има на планинските превои. Врнежите ќе бидат проследени со засилен североисточен ветер. Ветерот ќе достигне брзина и до 40 км/ч. Утре во утринските часови врнежите ќе престануваат и во текот на денот […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 6. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поранешниот градоначалник на Охрид Александар Петрески денеска е пуштен од притворското одделение во Истражниот затвор „Шутка“ во Скопје. Извори блиски до семејството на Петрески за Супер радио брифираат дека за неговото пуштање на слобода под гаранција е ставена семејната куќа чиј сопственик е мајката на Петрески, а не е […]Прочитај повеќе
Економија Охрид
Охрид, 6. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Цените на угостителските услуги во март годинава, во споредба со февруари, бележи мало зголемување. Според податоците на Државниот завод за статистика, споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите храна и алкохолни пијалаци. Цените на угостителските услуги во март годинава, во однос на истиот месец од Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 6. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Автобусите кои сообраќаат од Охрид и Струга до Скопје и обратно, поаѓаат во редовните термини, но пристигнуваат на крајната дестинација со мало задоцнување. Од охридската транспортна фирма „Галеб“ велат дека нивните возила патуваат и преку превоите Пресека и Стража до Скопје, без поголеми проблеми, но со мало задоцнување. Така […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 6. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Утре на ден Велики Вторник, како и празникот Свето Благовештение – Благоец, ќе се служи архиерејска литургија во црквата „Св. Софија“, со почеток во 07:30 часот. Покрај утрена со златоустова архиерејска литургија, со почеток во 17:00 часот ќе се одржи бдение со „Последование на женихот“, едноцрквие во црквата „Св. […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 6. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денеска од 09:00 до 12:00 часот, имаше прекин во водоснабдувањето на улица „Славеј планина“. Екипите на МЈП „Прокава“ се на терен и работат на отстранување на дефектот. Оттаму додаваат дека има прекин во водоснабдувањето поради интервенција на водоводната линија. (Крај) извор: ОхридПрес фото: архиваПрочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 6. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во среда, 8-ми април на теренот со вештачка трева во спортскиот центар „Билјанини Извори“ во Охрид со почеток во 12:00 часот, ќе се врши селекција на кандидати за фудбал во рамките на потрагата по спортски таленти за Спортската академија. Селекцијата за спортските паралелки по фудбал ќе биде за заинтересираните […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 6. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Водостојот на Охридското Езеро деновиве постојано се зголемува како резултат на поволниот хидролошки период во кој има интензивни врнежи до дожд. Како што информираат од хидролошкото одделени во Управата за хидрометеоролошки работи, нивото на езерската вода во саботата било за 37 сантиметри над нултата кота, во текот на вчерашниот Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 6.април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во Центарот за управување со кризи во Охрид изминатото деноноќие немало пријави од страна на граѓани од општините Охрид и Дебрца. Според раководителот на Центарот, Митко Темелковски, иако вчера наврна големо количество дожд, сепак тоа не предизвика поголеми проблеми во Охрид. – Нема попречувања во сообраќајот. Водните ресурси Прочитај повеќе
Здравје Избор Охрид
Охрид, 6. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денеска завршува акцијата на бесплатни прегледи, кои ги нуди Поликлиниката „Кардиолаб Маџаров“ од Охрид. По повод 7-ми април, Светскиот ден на здравјето, како и одбележувањето на 5-годишниот јубилеј, Поликлиниката „Кардиолаб Маџаров“ од Охрид, изврши бесплатни здравствени прегледи на првите сто лица. Граѓаните уште денес ќе можат да Прочитај повеќе