Охрид Партии ТОП ВЕСТИ
Охрид, 1. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Само рамо до рамо, сите заедно сплотени и единствени можеме да се спротивставиме над овие црнила што надвиснале над нас и нашата земја, порачаа на денешната прес конференција од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид. – Името, идентитетот, достоинството на македонскиот народ станаа предмет за тргување додека државата тоне во […]Прочитај повеќе
Партии ТОП ВЕСТИ
Охрид, 29. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Совршен ќе беше Планот за живот кој СДСМ им го презентираше на граѓаните, ако не останеше буквално сè само на хартија. Заслужува ли Охрид-град под заштита на УНЕСКО, да има руинирано пристаниште, кое од ден на ден сè повеќе и повеќе се распаѓа пред очите на охриѓани, но и […]Прочитај повеќе
Избор Партии Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 26. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Струшката локална самоуправа, предводена од градоначалникот од редовите на ДУИ Рамиз Мерко, за 28-ми ноември, Денот на албанското знаме, ја украси Струга само со албански знамиња. Со реакција излегоа од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од каде обвинуваат дека во градот не е поставено ниту едно македонско знаме. – Градоначалникот на […]Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ Охрид Партии ТОП ВЕСТИ
Охрид, 26. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – СДСМ ја понижи просветата, а образованието го девастира, оценката за Стојаноски и Лазаревска како просветни работници е недоволен (1), порачаа на денешната прес конференција од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид. – Оценката за Стојаноски и Лазаревска како просветни работници е недоволен (1). Ја понижија просветата, а образованието Прочитај повеќе
Охрид Партии ТОП ВЕСТИ
Охрид, 24. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – За секоја опозиција во светот, па и за македонската предводена од ВМРО-ДПМНЕ секојдневна работа е да и’ дише во врат на власта и да биде нејзин вистински коректор, реагираат од ОО на СДСМ од Охрид на изнесеното на последната прес конференција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во врска со платите […]Прочитај повеќе
ОБРАЗОВАНИЕ Охрид Партии ТОП ВЕСТИ
Охрид, 23. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Прангите на СДСМ и градоначалникот Јован Стојаноски не познаваат граници. Лицемерно е градоначалникот Стојаноски во презентираниот „Ќе отчет“ да ветува дека ќе го подобри образовниот процес, а просветните работници не можат да ја добијат нивната чесно заработена плата, порачаа на денешната прес конференција од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Прочитај повеќе
Охрид Партии
Охрид, 21. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Партиските активности на градоначалникот Јован Стојаноски и директорката на ЈП „Билјанини извори“, Гордана Јованоска им се поважни од проблемите на граѓаните и развојот на спортот во градот, реагираат од ОК на ВМРО-ДПМНЕ по денешниот Отчет за работењето на ова Јавно претпријатие во текот на изминатата година. – До каде […]Прочитај повеќе
Партии
Охрид, 21. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – ЈП „Градски пазар“ претрпе финансиски потешкоти и отежнати услови за работа во пазарот со една година катастрофално менаџирање, реагираат од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид. – Директорката Кристина Крлеска-Деспотоска набројаните активности во отчетот да ги поткрепи со фотографии за да можат граѓаните да видат навистина што и Прочитај повеќе
Партии
Охрид, 20. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Политиките на СДСМ отсекогаш значеле дека Јавните претпријатија треба да се користат како партиски инструмент. ЈП „Охридски Комуналец“ на чело со директорот Љупчо Грданоски ја доживува најслабата година од неговото функционирање, реагираат по денешниот Отчет за работата на ова Јавно претпријатие од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид. Прочитај повеќе
Партии
Охрид, 20. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Советничката Група на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид бара свикување на вонредна седница од претседателката на Советот на општина Охрид, Живка Ангеловска, на која ќе се разгледуваат најновите околности кои доведоа до помор на плашиците во каналот Студенчишта. – Исто така на Седницата да се поканат претставници од Хидробиолошкиот Завод Прочитај повеќе