Избор Партии
Охрид, 21. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Од општинската организација на СДСМ од Охрид излегоа со соопштение за масовниот одзив на граѓаните на секојдневните протести за слободна Македонија, за кој потенцираат дека „уште еднаш ја потврдил решеноста на граѓаните за враќање на слободата, демократијата и европските вредности во Македонија“. – Исплашена од граѓаните, Прочитај повеќе
Избор Охрид Партии
Скопје, 20. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Вчера и денеска, во Општина Охрид се вршат масовни притисоци врз вработените во институциите на јавниот сектор, за да присуствуваат на собирот на ГДОМ, вели дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација, Александар Кирацовски. – На вработените во јавниот сектор во Охрид им се врши политички Прочитај повеќе
Избор Охрид Партии
Охрид, 19. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – По примерот на поголемите градови во државата, и охриѓани во среда ќе го кренат гласот за промени во државата. – Ние, кои протестираме низ улиците на Република Македонија во име на слободата, правдата и еднаквоста, здружени со сите слободи и правдољубни сили во општеството под знамето на заедничката борба […]Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 14. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Како член на Советот на Општина Охрид, односно избрано лице од граѓаните, имам  задача да го штитам интересот на бизнис секторот. – Имено, после ставот на Стопанската комора на Северозападна Македонија кои за одлуката на Претседателот на државата  сметаат дека е непромислена, дека го доведува во прашање владеењето на […]Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 14. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Неколку автобуси попладнево тргнаа од Охрид кон Скопје, носејќи ги поддржувачите на СДСМ на најавените протест. Тие ќе бидат дел од организираните протести кои започнаа вчера по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги аболира сите вклучени во истраги и кривични дела опфатени од страна на Специјалното јавно обвинителство. […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Партии
Охрид, 11. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Алијансата за позитивна Македонија нема да учествува на изборите што се предвидуваат да се распишат за 5-ти јуни 2016, под сегашниве услови и околности. – Доколку меѓународната заедница, како гарант на Пржинскиот договор, не гарантира дека се создадени условите за фер и демократски избори.Тоа е истовремено и предуслов Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 5. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Никола Бакрачески и ВМРО-ДПМНЕ не се грижат за охриѓани и нивните потреби, туку исклучиво за бизнис интересите и тендер политиките бандата на Никола Груевски, порача на денешната прес конференција советничката Жаклина Лазаревска. – Бакрачески и ВМРО-ДПМНЕ не реализираа ни 1% од приоритетните проекти што им ги ветија на Прочитај повеќе
Партии
Охрид, 5. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – На пленарната седница на Собранието на Република Македонија, по предлог на пратениците Александар Николоски и Сашо Василевски беа усвоени измените на законот за угостителската дејност за проблемот на станоиздавачите во Охрид и останатите туристички места. – Во 2008 година направена е измена на законот во која се предвидува дека […]Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 1. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Кризата во земјата е предизвикана од погрешните политики на ВМРО-ДПМНЕ. Затоа имаме млади кои сакаат да заминат од Република Македонија и многу низок животен стандард, изјави денеска во Охрид потпретседателката на СДСМ Радмила Шекеринска. Таа напомена дека постојат сериозни индиции за голем криминал кој се случувал и се случува […]Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 31. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Координаторот на советничката група на Општинската организација на СДСМ Охрид, д-р Јован Стојаноски, денес одржа пред конференција, на која се осврна, според него на „недомаќинското и неодговорно работење на градоначалникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Бакрачески, кое се’ повеќе доаѓало до израз“. – Се’ што во својот Прочитај повеќе