Избор Партии
Охрид, 1. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Кризата во земјата е предизвикана од погрешните политики на ВМРО-ДПМНЕ. Затоа имаме млади кои сакаат да заминат од Република Македонија и многу низок животен стандард, изјави денеска во Охрид потпретседателката на СДСМ Радмила Шекеринска. Таа напомена дека постојат сериозни индиции за голем криминал кој се случувал и се случува […]Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 31. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Координаторот на советничката група на Општинската организација на СДСМ Охрид, д-р Јован Стојаноски, денес одржа пред конференција, на која се осврна, според него на „недомаќинското и неодговорно работење на градоначалникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Бакрачески, кое се’ повеќе доаѓало до израз“. – Се’ што во својот Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 30. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Во петок, на 1-ви април, во Домот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, со почеток 19:30 часот ќе се одржи трибина на СДСМ. – Гостин на трибината ќе биде Заменик претседателот на СДСМ Радмила Шекеринска, информираат од партијата. (Крај) извор: СДСМ фото: СДСМПрочитај повеќе
Избор Охрид Партии
Охрид, 17. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Признанието на изборниот криминал по срамната одлука на Уставниот суд е директно поврзана со криминалот и корупцијата. Никола Груевски потроши 630 милиони евра за споменици, а ВМРО-ДПМНЕ за училиштата во Охрид каде учат деца не направи буквално ништо, истакна на денешната прес конференција советничката од редовите на СДСМ Жаклина Прочитај повеќе
Избор Охрид Партии
Охрид, 16. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Масовниот одзив на граѓаните на вчерашниот марш во одбрана на Уставот на Република Македонија уште еднаш ја потврди вербата на граѓаните во борбата за слобода, демократија и европски вредности, реагираат од ОО на СДСМ од Охрид. – Со организирањето на контра-протести ВМРО-ДПМНЕ го призна изборниот грабеж и призна дека […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Партии
Охрид, 15. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Го повикувам Спасески или да ја повлече изјавата или да објасни со кои судии и адвокати е договорено околу правниот спор поврзан со ОУ „Григор Прличев“, прашува преку допис до медиумите советникот Дејан Блажески. – Како советник од опозицијата, ревносно се борам за зачувување на дигнитетот на одговорната функција […]Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 15. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – На вчерашната седница на Советот на Општина Охрид, Димитар Спасески во улога на секретар, а во името на градоначалникот Никола Бакрачески, уште еднаш покажа дека Локалната самоуправа нема слух за образованието во Охрид, реагираат од ОК на ВМРО-НП. – Имено, за информација на граѓаните, инвестициите на Бакрачески и Спасески […]Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 6. март, 2016 (ОХРИДПРЕС) – Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид попладнево пред Центарот за култура „Григор Прличев“ го одбележаа претстојниот меѓународен ден на жената 8-ми Март. За присутните беше организирана богата културно-уметничка програма на која настапија КУД „Ѓердан“ и познатиот естраден уметник Петар Нечоски. Како што истакнаа од Унијата, целта е Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 6. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Ајде сите заедно со вас, да го проветриме заедничкиот дом што се вика Македонија и да си ја вратиме земјата на вистинскиот, европскиот пат, порача лидерот на СДСМ Зоран Заев пред жените учеснички на традиционалниот Осмомартовски марш во Охрид, организиран од Форумот на жени на СДСМ под мотото: „Ти […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Партии
Охрид, 6. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Охрид денес наликува како пред почеток на нов изборен циклус, со голем број автобуси од целата држава кои ги носеа симпатизерите на СДСМ на денешниот марш. Во организација на Форумот на жени на СДСМ, денес напладне започна традиционалниот 8-мо мартовски марш, кој оваа година ќе се оддржи во Охрид. […]Прочитај повеќе