Партии
Охрид, 23. февруари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Претседателот на општинската Либерално Демократска партија од Охрид, Дејан Блажески, се обрати со колумна до одредени новинарски структури и национални телевизиски куќи во државава. Блажески вели дека „оваа нација не страдала од мафијаши, туку токму од личности како одредени новинари“, кои што се именувани во неговата колумна. Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 12. февруари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Два дена Јавната детска установа „Јасна Ристеска“ нема централно греење во својот објект „Развигорче“. Таму каде што цел ден престојуваат нашите деца, недозволиво е во зимски услови да нема греење, реагираат од ОО на СДСМ Охрид. Од СДСМ додаваат дека родителите се револтирани и со право реагирале. – Дали […]Прочитај повеќе
Партии
Охрид, 25. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Од ВМРО – Народна партија, информираат дека го следат процесот на јавната расправа по предлог измените на планот за управување со Националниот парк Галичица. Од партијата излегоа со став по основ на распаравата., велејќи дека уште од „периодот на афирмацијата на Субрата Рој, преку сомнителната и експресна судска постапка […]Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 24.01.2016 (ОХРИДПРЕС) – СДСМ ги навреди сите граѓани и континуирано се обидува со  манипулации да го оттргне вниманието од аферите кои постојано се отвораат околу виоките претставници на нивната парија, реагираат од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид по обвинувањата од ОО на СДСМ дека од ВМРО-ДПМНЕ вршат притисок врз охриѓанки да присуствуваат на партиски […]Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 24. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Никола Груевски ја нема поддршката од граѓаните на Охрид. Никола Груевски ја нема поддршката ниту од младите ниту од жените. Тоа го знае и самиот Никола Груевски, реагираат од ОО на СДСМ од Охрид. Додаваат дека „како и во други градови во Македонија и во Охрид локалната власт на […]Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 26. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – ВМРО-ДПМНЕ продолжува со политиките „немаме за леб, а трошиме на чоколадо“. И Буџетот за 2016 година ја одсликува катастрофалната економска состојба во којашто се наоѓа Охрид. Граѓаните веќе знаат дека ВМРО-ДПМНЕ и Никола Бакрачески немаат развојна визија за Охрид, порачаа опозициските советници по донесувањето на Буџетот за Прочитај повеќе
Избор Охрид Партии
Охрид, 26. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Со бројни забелешки на опозицијата за програмите, како и за средствата кои се однесуваат за нивна реализација, по бурна расправа, охридските советници го изгласаа Буџетот за 2006 година на Општина Охрид. Опозицискиот советник, Дејан Блажески, постави низа прашања до претставниците од локалната самоуправа и јавните претпријатија, Прочитај повеќе
Партии
Охрид, 24. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Либералната партија во сабота, 28 ноември, од 18:00 часот ќе има работната средба со членството од Општинската организација Охрид. Средбата ќе се разговара за правците на делување за изборите 2016-та година. Либералната партија се подготвува за самостоен настап и во фокусот ќе бидат темите: економија на прво место, организирана Прочитај повеќе
Партии
Охрид, 14. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Под мотото “Детската насмевка е повредна од највредното богатство”, Форумот на жени на СДСМ Охрид вчера организираше хуманитарна акција по повод 20 Ноември, Меѓународниот ден на детето. Форумот своите кулинарски специјалитети ги изложи на продажба пред своите сопартијци. Средствата собрани од хуманитарната акција ќе бидат Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 14. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – 53 милиони евра долгови на Охрид, блокирани сметки на јавните претпријатија и училиштата, стотици и стотици извршни решенија за наплата на долг и огромни камати за враќање оставени од нивниот градоначалник и нивното раководство зборуваат за нивната замисла за власт и владеење. Вака реагираат од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од […]Прочитај повеќе