Избор Партии
Охрид, 8.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – ВМРО-ДПМНЕ скандалозно ја партизира администрацијата на локалната самоуправа во Охрид со функционери вмешани во корупциски афери, обвинува Општинската организација на СДСМ од Охрид. Оттаму додаваат дека пред три дена, наводно на некаков проект, во општина Охрид работно се ангажирани двајца поранешни владини функционери од Прочитај повеќе
Партии
Охрид/Скопје, 8. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од ВМРО-Народна партија информираат дека во целост ја подржуваат иницијативата на Здружението на угостителство и туризам за намалување на наплатата на користење на авторски музички дела на ЗАМП. Во дописот се вели дека „угостителството и туризмот е стопанска гранка на иднината во Р.Македонија која вработува најголем број Прочитај повеќе
Партии
Охрид, 28. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Продолжува дезорганизираното и дезориентирано однесување на СДСМ – Охрид. Се работи за обичен политички маркетинг и евтин обид за додворување до граѓаните на Охрид. Незамисливо е да се прават обиди за извртување на вистината и класично манипулирање со јавноста во врска со реализација на проектот, изградба на малото Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 28.септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Додека ВМРО-ДПМНЕ купува скапи партиски седишта, државниот имот којшто им припаѓа на сите граѓани буквално го распродава на свои блиски поддржувачи кои потоа стануваат финансиери на партијата, изјави денеска на прес-конференција, координаторот на советничката група на СДСМ во Советот на Општина Охрид, Јован Стојаноски. – Прочитај повеќе
Избор Партии Струга
Струга, 21. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Општинската организација на СДСМ – Струга бара од надлежните под итно да образложат што точно се случува со водата за пиење во градот. Од СДСМ Струга побараа одгвор од Меѓуопштинското јавно претпријатие „Проаква“ и од градоначалникот на Општина Струга Зијадин Села.ОО смета дека граѓаните имаат целосно право да знаат […]Прочитај повеќе
Партии
Скопје, 18. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охридскиот пратеник во Собранието на Република Македонија, Александар Николоски, денес се обрати на 6-тата седница на Националниот совет за евроинтеграции. – Комесарот спомена дека ова е негова прва посета на Собранието на Република Македонија, ние во оваа сала сме воделе слични дебати со неговите претходници г-инот Прочитај повеќе
Партии
Oхрид, 12. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охридскиот комитет на ВМРО-Народна партија преку соопштение до медиумите упатува критика до Локалната самоуправа во Охрид заради, како што велат оттаму, игнорирањето на големиот историски празник, 102-годишнината од Охридското Востание. – Ова е значаен празник на охриѓани. Ветувањата кои ги даваше Секретарот Спасески во Прочитај повеќе
Избор Партии
Охрид, 12. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Општинската организација на СДСМ од општина Дебрца информира дека во селото Оровник фекалната канализација се излевала директно во локалната река која e дел од сливното подрачје Охридското Езеро. Од партијата велат дека градоначалникот на општина Дебрца, Игор Трајкоски пред неколку дена најавувал инфраструктурни проекти во општина Прочитај повеќе
Партии
Охрид, 9.септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во непосредна близина на фонтаната која беше пуштена завчера во употреба никне шума, обвинуваат од Општинската организација на СДСМ од Охрид. Оттаму велат дека шумата расте токму во околина каде што има детска градинка и училиште. Само на метар од фонтаната, а истовремено на метар и од градинка и училиште, […]Прочитај повеќе
Партии
Охрид, 8.септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во чест на 8. Септември, Денот на независноста на Република Македонија, делегација од општинското раководство на СДСМ од Охрид составена од Томислав Тунтев , претседател на ОО на СДСМ Охрид и пратеник, Александар Кузески и Славица Малеска положи свежо цвеќе на спомениците на охридските револуционери во градскиот парк. Во име […]Прочитај повеќе