Спорт
Лондон, 14. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Србинот Новак Ѓоковиќ и Романката Симона Халеп се прогласени за најдобри тенисери во 2018 година, според изборот на Меѓународната тениска федерација (ИТФ). Ѓоковиќ ова признание го добива по шести пат во својата кариера. Годинава тој се врати на терените по операцијата и успеа да освои две Гренд слем титули […]Прочитај повеќе
Спорт
Рим, 14. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со одигрувањето на натпреварите од последното коло во групната фаза, познати се сите учесници во 1/16 финалето од Лигата на Европа. Најголемото изненадување го направи Олимпијакос кој го совлада Милан со 3:1, резултат кој значи елиминација од евро-сцената за повеќекратниот континентален шампион. Плејоф ќе играат 12 победници од групите, Прочитај повеќе
Избор Спорт ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во претпоследното коло од есенската полусезона во Првата македонска кошаркарска лига, тимот на АВ Охрид ќе игра во гости кај тимот на Гостивар. Натпреварот е закажан за утре од 18:00 часот во салата „Младост“. На две кола до крајот на есенскиот дел, охридските кошаркари се деветти на табелата, со […]Прочитај повеќе
Избор Спорт ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Одлична завршница на 2018-та година за охридските ракометари. Синоќа на домашен терен со триумф ја заокружија есенската полусезона во Супер лигата, совладувајќи ја екипата на Радовиш со 41-32. „Гладијаторите“ се втори на табелата со 30 бодови, забелажаа десет победи и четири порази. (Крај) извор: ОхридПрес фото: РК ОхридПрочитај повеќе
Спорт
Хјустон, 14. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Џејмс Харден беше стрелец на 50 поени во победата на неговиот Хјустон над Лос Анѓелес Лејкерс на првиот дуел одигран ноќта меѓу четврток и петок. „Брадата“ средбата ја заврши со „трипл-дабл“ додавајќи на поените и двоцифрен број скокови и асистенции – 10, односно 11. Во поразената екипа се истакна […]Прочитај повеќе
Избор Спорт ТОП ВЕСТИ
Охрид, 13. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Охридските ракометари на домашен терен ја заокружуваат есенската полусезона во Супер лигата. Вечерва во „Билјанини извори“ од 18:00 часот ја пречекуваат екипата на Радовиш. „Гладијаторите“ моментално се трети на табелата со 27 бодови. – Среќен сум што во моментов разговараме за плеј оф, а не за опстанок на кубот. […]Прочитај повеќе
Спорт
Коритиба, 13. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Фудбалерите на Атлетико Паранаенсе го освоија трофејот во Копа Судамерикана, клупско натпреварување во Јужна Америка, кое е пандан на Лига Европа на УЕФА. Атлетико во 94-годишната историја го освои првиот континентален трофеј. Победникот во Копа Судамерикана беше решен по изведувањето на пенали, откако во два одиграни Прочитај повеќе
Спорт
Белград, 13. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во Белград вчера беа извлечени групите за женското Европско првенство во кошарка што идната година ќе се игра во Србија и Летонија. Состав на групите: Група А: Украина, Велика Британија, Латвија, Шпанија. Група Б: Шведска, Франција, Чешка, Црна Гора. Група Ц: Унгарија, Турција, Италија, Словенија. Група Д: Србија, Русија, […]Прочитај повеќе
Спорт
Мадрид, 13. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со одигрувањето на натпреварите од последното коло во групната фаза од синоќа се познати сите учесници во осминафиналето во фудбалската Лига на шампиони. Место меѓу 16-те најдобри изборија: Борусија Дортмунд, Атлетико Мадрид, Барселона, Тотенхем, ПСЖ, Ливерпул, Порто, Шалке, Баерн Минхен, Ајакс, Манчестер Сити, Лион, Реал Прочитај повеќе
Спорт
Вашингтон, 13. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Шампионот Голден Стејт загуби од Торонто на домашен терен и покрај 30 поени што ги постигна Кевин Дурант. За „воините“ ова е 10-ти пораз од почетокот на сезоната во НБА-лигата. Резултати на натпреварите одиграни ноќеска: Шарлот – Детроит 108:107 Кливленд – Њујорк 113:106 Индијана – Милвоки 113:97 Филаделфија – […]Прочитај повеќе