Избор Спорт ТОП ВЕСТИ
Охрид, 13. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Охридските ракометари на домашен терен ја заокружуваат есенската полусезона во Супер лигата. Вечерва во „Билјанини извори“ од 18:00 часот ја пречекуваат екипата на Радовиш. „Гладијаторите“ моментално се трети на табелата со 27 бодови. – Среќен сум што во моментов разговараме за плеј оф, а не за опстанок на кубот. […]Прочитај повеќе
Спорт
Коритиба, 13. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Фудбалерите на Атлетико Паранаенсе го освоија трофејот во Копа Судамерикана, клупско натпреварување во Јужна Америка, кое е пандан на Лига Европа на УЕФА. Атлетико во 94-годишната историја го освои првиот континентален трофеј. Победникот во Копа Судамерикана беше решен по изведувањето на пенали, откако во два одиграни Прочитај повеќе
Спорт
Белград, 13. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во Белград вчера беа извлечени групите за женското Европско првенство во кошарка што идната година ќе се игра во Србија и Летонија. Состав на групите: Група А: Украина, Велика Британија, Латвија, Шпанија. Група Б: Шведска, Франција, Чешка, Црна Гора. Група Ц: Унгарија, Турција, Италија, Словенија. Група Д: Србија, Русија, […]Прочитај повеќе
Спорт
Мадрид, 13. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со одигрувањето на натпреварите од последното коло во групната фаза од синоќа се познати сите учесници во осминафиналето во фудбалската Лига на шампиони. Место меѓу 16-те најдобри изборија: Борусија Дортмунд, Атлетико Мадрид, Барселона, Тотенхем, ПСЖ, Ливерпул, Порто, Шалке, Баерн Минхен, Ајакс, Манчестер Сити, Лион, Реал Прочитај повеќе
Спорт
Вашингтон, 13. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Шампионот Голден Стејт загуби од Торонто на домашен терен и покрај 30 поени што ги постигна Кевин Дурант. За „воините“ ова е 10-ти пораз од почетокот на сезоната во НБА-лигата. Резултати на натпреварите одиграни ноќеска: Шарлот – Детроит 108:107 Кливленд – Њујорк 113:106 Индијана – Милвоки 113:97 Филаделфија – […]Прочитај повеќе
Спорт
Манчестер, 12. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва ќе се одиграат последните осум натпревари, во фазата по групи, во Лигата на шампионите. Од групите Е, Ф, Г и Х седум тима веќе изборија пласман во осмина-финалето, а единствената дилема е која екипа од Ф-групата (Шахтјор или Лион) ќе му се приклучи на Манчестер сити во нокаут […]Прочитај повеќе
Спорт
Лос Анџелес, 12. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Србите во редовите на ЛА Клиперс, Милош Теодосиќ и Бобан Марјановиќ, беа во центарот на вниманието, во поразот на нивниот тим од Торонто Репторс 99:123. Марјановиќ бидејќи беше најефикасен кај ЛА Клиперс, а Теодосиќ со трите асистенции ги воодушеви Американците, покажувајќи дека се уште има магија во неговите […]Прочитај повеќе
Спорт
Нион, 12. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – По објавувањето на имињата на номинираните за составот на овогодинешниот тим на годината на УЕФА, Европската фудбалска унија го објави и најдобриот тим „на сите времиња“, во кои се вклучени фудбалери од нејзините избори од 2001 година, па досега. Изборот се базира на тоа колку пати избраните играчи се […]Прочитај повеќе
Спорт
Милано, 12. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Англиските екипи Ливерпул и Тотенхем обезбедија настап во осминафиналето на фудбалската Лига на шампиони на сметка на италијанските претставници во елитата Наполи и Интер. Ливерпул во директна пресметка за второто место во групата го победи Наполи, додека Интер ремизира со ПСВ, резултат доволен за Тотенхем кој освои бод на […]Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Спорт ТОП ВЕСТИ
Охрид, 11. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Охрид ќе ја има привилегијата да биде меѓу местата кои биле домаќини на кампот на најпрестижниот клуб на светот на сите времиња Реал Мадрид. Од 14-ти до 18-ти јануари во хотелот „Аквалина“, ќе се одржи вториот фудбалски камп на Фондацијата Реал Мадрид. Кампот е наменет за деца, момчиња и […]Прочитај повеќе