Спорт
Рим, 2.ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Фудбалерите на Милан славеа на „Олимпико“ во Рим над Лацио со 3-1, во последниот вчерашен натпревар од 11.коло во Серија А. Милан синоќа против Лацио ја постигна третата победа во низа и со 19 бода се искачи на делба на петтото место на табелата со пет бодови помалку од Фиорентина […]Прочитај повеќе
Спорт
Лондон, 1.ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Рагби репрезентацијата на Нов Зеланд ја одбрани титулата светски првак, откако во финалето на СП, славеа над големиот ривал Австралија со 34-17 . За Нов Зеланд ова е трета светска титула ,и таа стана првата селекција која го одбранила Њебб Еллис трофејот. Првите две титули ги освоија во 1987 и […]Прочитај повеќе
Спорт
Лондон, 1.ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Иднината на Диего Коста во Челзи не е сигурна и многу е веројатно дека наскоро ќе ја промени средината. Шпанските медиуми пишуваат дека управата на Барса планира да испрати понуда во јануари, кога истекува казната за забрана на трансфери од ФИФА. Натурализираниот шпанец игра катастрофално оваа сезона, како и целиот […]Прочитај повеќе
Спорт
Ливерпул, 1.ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Најголемата желба на Јирген Клоп е српскиот репрезентативец Невен Суботиќ и тој би можел да биде првото големо засилување за Ливерпул под негово водство. Германскиот стратег во јануарскиот трансфер период најверојатно ќе донесе неколку нови фудбалери на „Енфилд“, а прв на списокот е дефанзивецот на Борусија Дортмунд. Иако Прочитај повеќе
Спорт
Лондон, 1.ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Познати се сите учесници на завршниот Мастерс турнир во Лондон откако Давид Ферер и Кеи Нишикори обезбедија учество. Завршниот турнир во “О2” арената ќе се игра од 15. до 22. ноември и на него ќе земат учество најдобрите осум тенисери во светот. Новак Ѓоковиќ прв го обезбеди своето учество, а […]Прочитај повеќе
Спорт
Валенсија, 31. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Шпанските медиуми јавуваат дека напаѓачот на Валенсија, Алваро Негредо во јануари го напушта шпанскиот клуб. Негредо е во конфликт со тренерот Нуно Санто, поради што веќе е јасно дека ќе заврши неговата епизода во Валенсија. Според тренерот тој нема да настапи и за следниот меч на Валенсија против Леванте. […]Прочитај повеќе
Спорт
Нион, 31. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Дисциплинско тело на УЕФА ќе го истражува случајот со екипата на Динамо Киев поврзан со расизам, откако навивачите на клубот вербално ги навредувале фудбалерите со темна боја на кожата за време на натпреварот против Челзи во Лигата на Шампионите. Комплетните снимки се обезбедени и предадени на Дисциплинската комисија на […]Прочитај повеќе
Спорт
Лондон, 31. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Италијанскиот тренер, Џанфранко Ѕола планира во текот на следното лето да испрати понуда до Челзи за нивниот дефанзивец Џон Тери. Ѕола, во моментов е менаџер на катарскиот клуб Ал Араби и смета дека искуството кое го има англискиот одбранбен фудбалер ќе биде од огромно значење за неговата екипа. Џон […]Прочитај повеќе
Спорт
Лондон, 31. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Навивачите на Челзи во овој кризен период за нивниот клуб имаат барем една причина за задоволство откако Бразилецот Рамиреш реши да го продолжи договорот со „сините“. Сегашниот договор на Рамиреш завршуваше на крајот од сезонава, но управата на клубот успеа да го убеди овој фудбалер да не ја разгледува […]Прочитај повеќе
Спорт
Милано, 31. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – По јавните критики што фудбалерот на Милан, Кеисуке Хонда, ги упати кон тренерот Синиша Михајловиќ и раководството на клубот за стратегијата на клубот од „Сан сиро“,неговата судбина во клубот е запечатена и тој веќе во јануари ќе го напушти тимот. Според англиските медиуми, екипата на Вест Хем е заинтересирана […]Прочитај повеќе