Спорт
Лондон, 2. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Медиумите на Островот пишуваат дека српскиот интернационалец Бранислав Ивановиќ следното лето ќе го напушти англискиот првак Челси. Постои голема веројатност тој да се пресели во Италија и да потпише двегодишен договор со Интер,бидејќи тренерот Роберто Манчини токму него го посакува во своите редови. Управата на Челси на Прочитај повеќе
Спорт
Портланд, 2. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Кошаркарите на Филаделфија по 18 порази од стартот на првенството ја забележаа првата победа, тие синоќа славеа над ЛА Лејкерс со 103:91. “Сиксерси” ја прекинаа негативната низа од 28 порази во низа започнати уште во минатата сезона, што е апсолутен негативен рекорд во американскиот професионален спорт. Домаќините Прочитај повеќе
Спорт
Манчестер, 2. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Англиските прволигаши без поголеми проблеми се пласираа во полуфиналето на Лига Купот на Англија откако синоќа на одиграните натпревари остварија победи. Најубедлив во победата беше Манчестер Сити кој пред своите навивачи го победи Хал со 4-1.Екипата на Стоук пред своите навивачи го победи Шефилд Венсдеј со 2-0, а Евертон Прочитај повеќе
Спорт
Мадрид, 1. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во изборот на професионалци во шпанското првенство Лео Меси, синоќа беше прогласен за најдобар играч оваа година во Примера,додека наградата за надобар тренер ја доби Луис Енрике. Меси го доби признанието и за најдобар напаѓач во Примера, Клаудио Браво, беше избран за најдобар голман, додека Серхио Рамос и Хамес […]Прочитај повеќе
Спорт
Мадрид, 1. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Покрај лошите резултати во Евролигата,кошаркарите на Реал Мадрид се соочуваат и со сериозен  проблем во ростерот што настана со повредата на Руди Фернандез. Шпанскиот репрезентативец не играше во неделата против Билбао, а хроничната повреда на грбот дополнително се влошила, па сега Руди ќе мора да паузира најмалку два месеци Прочитај повеќе
Спорт
Цирих, 1. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Фудбалерите Лионел Меси, Нејмар и Кристијано Роналдо се најдоа во најтесниот круг за престижната награда „Златна топка“. Офанзивната двојка на Барселона и најдобриот играч на Реал Мадрид, на 11-ти јануари во Цирих, ќе се најдат на бината кога ќе биде прогласен најдобриот фудбалер во светот. Меси е рекордер по […]Прочитај повеќе
Спорт
Манчестер, 1. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Екипата на Манчестер Јунајтед ги изненади сите кога плати многу пари за напаѓачот на Монако, Марсијал, а сега во зимскиот преоден рок подготвува уште еден сличен трансфер. Англиските медиуми тврдат дека „црвените ѓаволи“ нема да штедат пари за одличниот напаѓач на Базел, Емболо за кого се заинтересирани половина клубови […]Прочитај повеќе
Спорт
Мадрид, 1. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Фудбалерот на Атлетико Мадрид, Тијаго Мендес четири месеци ќе биде надвор од фудбалските терени, поради фрактурата на десната потколеница. Тој се повреди на саботниот натпревар со Еспањол а вчера врз него беше извршен и оперативен зафат. Тијаго е еден од важните играчи оваа сезона во екипата на Атлетико, кој […]Прочитај повеќе
Избор Спорт
Охрид, 1. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Таеквондо клубовите Хва ранг ИТФ од Лескоец, Хваранг фист и Мастер од Охрид викендов на Меѓународниот теквондо ИТФ турнир „Лозница 2015“ – Лозница, Србија, освоија повеќе медали. Елена Јанеска се закити со злато во категорија девојчина до 10 години – 40 кг, елиминираjќи ги претставничките на Словенија и Србија. […]Прочитај повеќе
Спорт
Лондон, 30. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Првиот рекет во светот Новак Ѓоковиќ годината ја завршува со огромна бодовна разлика од второпласираниот на листата Енди Мареј. На последната бодовна табела на АТП листата Ѓоковиќ остана на ист број бодови (16.585), додека Британецот од 8.670 дојде до 8.945 поени, поради успехот со репрезентацијата во Дејвис Купот. Нема […]Прочитај повеќе