Спорт
Париз, 21.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва во фудбалската Лига на Шампиони ќе се одиграат натпреварите од А-Д половината со што ќе биде комплетирано третото коло.Дербито на вечерта ќе се одигра на “Паркот на Принцовите “во Париз, каде на ПСЖ ќе му гостува Реал Мадрид. Кралскиот клуб за вечерашниот дуел ќе биде без Бејл, Бензема, Родригез, […]Прочитај повеќе
Спорт
Скопје, 21.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Како што објави ФФМ на својата интернет страница, напаѓачот на Џенова ,Горан Пандев на средбата со новиот селектор Игор Ангеловски, потврдил дека повторно ќе го облече дресот со националниот грб. Новиот селектор Ангеловски, вчера во Џенова се сретнал со Пандев кој потврдил дека ќе му се стави на располагање на […]Прочитај повеќе
Спорт Струга
Струга, 21. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во петок, 23-ти октомври во рамките на Турнирот во мал фудбал „Вевчани Куп 2015“ ќе се одиграат три натпревари. Во спортската сала „Владо Попески“ ќе се одиграат следниве натпревари: Со почеток во 19:00 часот, С.Ц Климент Колески-Грифон Струга, од 20:00 часот ќе играат Кафе бар Госип-Ресторан Оскар и од […]Прочитај повеќе
Спорт
Цирих, 20.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денеска ФИФА го презентираше скратениот список од 23 фудбалери што ќе конкурираат за наградата „Златна топка“ за 2015 година.Според мислењето на многубројни спортски работници во Европа главен фаворит е Лионел Меси, кој имаше извонредна сезона со Барселона, стигнувајќи до нов трофеј во Лигата на шампионите. Шпанската лига е Прочитај повеќе
Спорт
Париз, 20.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Како што тврди каталонскиот весник “Спорт” напаѓачот на ПСЖ, Езекиел Лавеци, по завршувањето на сезоната ќе се пресели во Барселона. Според шпанскиот медиум договорот на Аргентинецот со францускиот шампион истекува во јуни наредната година, а според истите извори тој со Барселона договорил тригодишен договор вреден Прочитај повеќе
Спорт
Мадрид, 20.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) –Напаѓачот на Реал Мадрид, Герет Бејл повторно ќе отсуствува од фудбалските терени. Тој изминатиов викенд на дуелот со Леванте го одигра само првото полувреме, а причината за тоа е проблемот со мускулот на левата нога. После деталните лекарски прегледи било заклучено дека Велшанецот ќе мора да паузира подолг временски период. Реал […]Прочитај повеќе
Спорт
Рим, 20.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Босанскиот репрезентативец Миралем Пјаниќ оваа сезона игра одлично во дресот на Рома, што предизвикува огромен интерес кај големите европски гиганти. За неговите услуги најголем интерес има од Реал Мадрид и Барселона , а според шпанските медиуми тренерот на „каталонците“ Луис Енрике од управата на клубот побарал да обезбедат Прочитај повеќе
Спорт
Лондон, 20.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва ќе се одиграат натпреварите од Е-Х половината од третото коло во Лигата на шампионите ,а дербито ќе се игра во Лондон каде Арсенал ќе го пречека минхенски Баерн. Интересно се очекува да биде на дуелот меѓу Динамо и Олимпијакос, екипи кои беа поразени од Баерн, но славеа над Арсенал.Рома […]Прочитај повеќе
Спорт
Нион, 19.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Нашиот најдобар фудбалски судија Александар Ставрев е делегиран од страна на УЕФА да ја дели правдата на мечот во Лигата на Европа помеѓу Бордо и Сион. Натпреварот во групната фаза во Лигата на Европа помеѓу Бордо и Сион ќе се игра на стадионот „Матму Атлантик“ во Бордо во четврток на […]Прочитај повеќе
Спорт
Барселона, 19.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Напаѓачот на Барселона Нејмар на своте фанови им порачал дека ќе потпише нов договор со актуелниот европски првак. Иако изминативе неколку месеци се шпекулираше дека Нејмар би можел да се пресели во Манчестер Јунајтед, тој и покрај аферата со неговиот трансфер од Сантош во каталонскиот клуб потврди дека ќе ја […]Прочитај повеќе