Спорт
Белград, 5. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Српските медиуми јавуваат дека Никола Пековиќ ќе биде нова претседател на КК Партизан, откако центарот на Минесота тимбервулвс прифатил на оваа функција да го наследи Предраг Даниловиќ. Пековиќ изминативе неколку години неколку пати финансиски го помагаше клубот да се намали кризата во неговиот поранешен тим, но овојпат се Прочитај повеќе
Спорт
Торино, 5. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Како што тврди весникот Газета дело Спорт , фудбалерот на Јувентус Пол Погба, во финишот на летниот преоден рок, ја одбил понудата на Челзи според која годишно би заработувал 12 милиони евра. Иако со него лично разговарал менаџерот на Челзи, Жозе Мурињо, Погба ја одбил понудата со бразложение дека […]Прочитај повеќе
Спорт
Минхен, 5. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Холандскиот репрезентатиец и фудбалер на минхенски Баерн, Арјен Робен поради повреда ќе паузира во наредните четири недели, објави актуелниот германски првак. Робен се повреди на квалификацискиот меч помеѓу Холандија и Исланд  а после лекарските прегледи е констатирано дека 31-годишниот фудбалер го повредил бутниот мускул. Прочитај повеќе
Спорт
Њу Јорк, 5. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Лошата игра на Рафаел Надал продолжи и на овогодинешното издание на  US Open ,откако некогаш најдобриот светски тенисер загуби веќе во третото коло. Фабио Фоњини, кој минатата година неколку пати се покажа како незгоден ривал за Шпанецот, синоќа повторно успеа да го елиминира Надал иако италијанецот губеше 2-0 […]Прочитај повеќе
Спорт
Загреб, 5. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денеска започнува 40-то ЕП во кошарка, кое првпат во историјата ќе се игра во четири држави -Хрватска, Франција, Германија, Латвија.Натпреварувањето ќе започне од 15 часот со натпреварите Полска – БиХ во А групата, Германија – Исланд во Б групата, Грузија – Холандија во Ц групата, додека дуелот во Д […]Прочитај повеќе
Спорт
Охрид, 4. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во охридското село Куратица, утре, 5-ти и 6-ти септември во организација на Месната задница Куратица во соработка со Здружението за велосипедизам, планинарење и еко-култура „З’ш“, ќе биде организирана најмасовната авантура на велосипеди, џипови, мотокрос и планинарење. Турата е насловена „Вело Зш џип и мото крос авантура“. Прочитај повеќе
Спорт
Оксфордшир, 4. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Ф1 тимот на Вилијамс објави дека и во наредната сезона за оваа екипа ќе возат Фелипе Маса и Валтери Ботас. Наредната сезона ќе биде трета во која Бразилецот и Финецот ќе бидат тимски партнери, и ќе биде 15-та за Маса, а петта за Ботас во првенството на Формула 1. […]Прочитај повеќе
Спорт
Цирих, 4. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Меѓународната фудбалска федерација  ја одби жалбата на турскиот клуб Галатасарај за спорната регистрација околу трансферот на германскиот интернационалец Кевин Гроскројц. Кевин Гроскројц во Галатасарај дојде од редовите на Борусија Дортмунд ова лето, но турскиот клуб не успеа да го регистрира навреме. Управата на Галатасарај се Прочитај повеќе
Спорт
Амстердам, 4. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Вчера се одиграа девет натпревари од седмото коло од квалификациите за пласман на Европското првенство, кое наредната година ќе се одржува во Франција. Исланд ја победи Холандија, Хрватска ремизираше со Азербејџан, Турција во финишот на мечот испушти победа против Латвија, додека минимални гостински победи забележаа Велс Прочитај повеќе
Спорт
Москва, 4. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Фудбалскиот сојуз на Русија го суспендира тренерот на Зенит, Андре Вилас-Боаш на шест натпревари поради вербална расправија со судија во руската Премиерлига. Португалецот во поразот на Зенит од Крила Совјетов имал непримерна жестока расправија со четвртиот судија. Поради поради зборовите упатени кон судијата, Вилас-Боаш доби црвен Прочитај повеќе