Спорт
Њу Јорк, 3. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Најдобриот рекет во светот Новак Ѓоковиќ рутински го обезбеди пласманот во третото коло од US Open, откако во својот втор меч во Њујорк лесно го совлада Андреас Хајдер Мауер со 3-0 во сетови (6-4, 6-1, 6-3). Рафаел Надал исто така ќе биде дел од третото коло, но Шпанецот […]Прочитај повеќе
Спорт
Скопје, 3. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Ракометарите на Вардар со убедлива победа ја отворија новата сезона во СЕХА-лигата. Во салата „Јане Сандански“, македонскиот шампион го победи српскиот првак Војводина со убедливи 37-27. Најефикасни кај домаќините беа Тимур Дибиров и Дејан Манасков со шест односно пет гола. На голот, Арпад Штербик имаше 16 одбрани. На вториот Прочитај повеќе
Спорт
Лондон, 3. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Откако Давид Бабунски од управата на Барса е пријавен за настап во ЛШ и младиот голман на Арсенал, Дејан Илиев, се појави во тимот на Арсенал што е лиценциран за настап во ЛШ. За младиот македонски голман ќе биде многу тешко добие своја шанса, бидејќи е еден од четворицата […]Прочитај повеќе
Избор Спорт
Охрид, 3.септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – На предлог од двајца спортски ентузијасти од Струга и Охрид , кајак – кану клубот ,, Дрим“ од Струга заедно со Меѓународната организација на пловни спортски клубови ,, НСС ,, на 19.септември во водите на Охридското Езеро го организираат Првиот кајакарско веслачки маратон ,,Струга – Охрид“ во должина од 11 […]Прочитај повеќе
Спорт
Солун, 2. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Бугарскиот интернационалец Димитар Бербатов потпиша за грчкиот клуб ПАОК. За неговиот потпис се бореа голем број на европски клубови: Галатасарај, Вест Хем, Сампдорија и Вердер. Бугаринот ја искористи можноста како слободен агент, а синоќа во последните часови од крајот на преодниот рок во Англија фудбалерот не успеа да се […]Прочитај повеќе
Спорт
Лондон, 2. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Германецот Нико Хулкенберг го продолжи договорот со Форс Индија за уште две години, соопшти британскиот тим. 28-годишниот Хулкенберг веќе трета сезона вози за индискиот тим, а оваа година направи спектакуларен успех со победа на трката на издржливост „24 Часа Ле Ман“. Тој беше поврзуван со можен трансфер во Ферари […]Прочитај повеќе
Спорт
Скопје, 2. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Репрезентативците Андреј Магдевски и Марјан Јаневски се двајцата кошаркари што не се најдоа на конечниот список на селекторот Марјан Србиновски за настап на Евробаскет 2015 во Загреб. Македонскиот селектор вчера го објави списокот од 12 кошаркари на чии услуги ќе смета на натпреварите од групата Ц, а од списокот […]Прочитај повеќе
Спорт
Мадрид, 2. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Управата на Реал Мадрид се откажа од трансферот на Давид Де Хеа откако реши да не се жали кај ФИФА и УЕФА. Иако двете екипи тврдеа дека временскиот рок бил испочитуван, првите луѓе на Ла Лига останаа децидни на ставот дека документите пристигнале по полноќ и дека трансферот не […]Прочитај повеќе
Спорт
Скопје, 2. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Со триумфот над Ростов од 29-24 ракометарките на Вардар се победнички на првиот турнир што го организираа, слично како и мажите кои неколку дена претходно исто така завршија трумфално. Вардарки во финалето ја имаа расположената Ина Суслина која „имаше” 10 одбрани повеќето во решавачките моменти, и седум во вториот […]Прочитај повеќе
Избор Спорт
Охрид, 1. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Меѓународниот Атлетски Маратон Охрид ќе се одржи на 8-ми септември, со почеток во 9 часот. Организаторите ги потсетуваат учесниците дека се уште е во тек пријавувањето за маратонот. Должината на патеката на Меѓународниот Атлетски Маратон Охрид е 30 километри. Се трча долж крајбрежјето на Охридското Езеро со многу нагорнини […]Прочитај повеќе