Спорт
Никозија, 15.јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во првиот натревар од второто квалификациско коло во Лигата на шампионите,македонскиот шампион Вардар остана непоразен во Никозија.Вардар благодарение на голманот Томе Пачовски, против АПОЕЛ успеа да ремизира 0-0. Домаќините во текот на целиот меч го диктираа темпото на играта и имаа голем број на шанси но не успеаа да ја […]Прочитај повеќе
Спорт
Охрид, 14. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во Пештани ќе се одржи Меморијалниот турнир во мал фудбал „Стефан Толески“. Турнирот ќе се одржи од 23-ти јули до 13-ти август. Ќе се игра по принципот 4+1 (од максимум 10 пријавени играчи во екипа). Пријавувањето на екипите трае до 22-ри јули, среда, до 20 часот кога ќе биде […]Прочитај повеќе
Избор Спорт Струга
Струга, 14.јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Организаторите на струшкиот ракометен турнир и официјално го презентираа 43. издание на Ракометниот турнир кое ќе се одржи на „Женска плажа” во Струга. Откако Вардар не ја прифати поканата, а бранителот на титулата Металург го откажа учеството, стружани го комплетираа друштвото учесници со екипи од пет земји плус Македонија. Прочитај повеќе
Спорт
Москва, 14.јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Фудбалската федерација на Русија соопшти дека италијанскиот стручњак Фабио Капело повеќе не е предводник на стручниот штаб.Италијанецот на чело на Русија дојде во 2012 година, но освен настапот на СП во Бразил, не постигна некои позабележителни резултати со руската селекција. По последниот пораз на Русите од Австрија во квалификациите за Прочитај повеќе
Спорт
Барселона, 14.јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Екипата на Барселона успеа да ги обезбеди услугите на бразилскиот суперталент Жерсон, кој во јануарскиот преоден рок ќе му се приклучи на каталонскиот тим. Освен каталонскиот клуб сериозен интерес за услугите на младиот офанзивен играч за врска, кој настапува за Флуминенсе,покажуваше и Јувентус, но каталонците беа побрзи и постигнаа Прочитај повеќе
Спорт
Сараево, 14.јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Изминатава ноќ на улиците на Сараево,БиХ се водеше вистинска војна во пресметката меѓу навивачите на Сараево (Хорде Зла) и полскиот шампион Лех Познањ, кои вечерва од 21 часот играат во 2-то квалификациско коло за ЛШ. Судирите започнале вчера во вечерните вчерашни часови а траеле се до рано утрово. Како што […]Прочитај повеќе
Спорт
Будимпешта, 14.јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Кошаркарска репрезентација на Македонија ја оствари третата победа во групата “Ц” на ЕП за играчи до 20 години во “Б” дивизија што се одржува во Унгарија. На синоќешниот дуел нашите кошаркари беа поуспешни од Швајцарија со 73-63 со што го потврдија првото место во групата. Второто место во групата го […]Прочитај повеќе
Спорт
Никозија, 14.јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Екипата на Вардар денеска во Никозија на Кипар со почеток од 19 часот ќе го одигра првиот меч од второто квалификациско коло во Лигата на шампионите. Противник на македонскиот шампион ќе му биде тимот на АПОЕЛ, екипа која редовно игра во европските купови и во фазата по групи во ЛШ. […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Спорт
Охрид, 14. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – На 31 јули во Охрид ќе започне годинешната тридневна Илинденска едриличарска регата. Учесниците ќе се натпреваруваат во сите предвидени класи за овој спрот, а за најдобрите е обезбедена наградата Златна маска. Илинденската едриличарска регата е една од најмасовните спортски манифестации во Македонија. Манифестацијата е во Прочитај повеќе
Спорт
Лондон, 13.јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – По освојувањето на трофеите на Вимблдон ,Новак Ѓоковиќ и Серена Вилијамс уште повеќе се зацврстија на првите места на АТП и ВТА листата. Ѓоковиќ е убедливо прв со 13.845 бода пред второпласираниот Рожер Федерер кој на второто место има 9665 бода. Листата понатаму продолжува со Енди Мареј ,Станислас Вавринка,Кеи Нишикори,Томаш […]Прочитај повеќе