Спорт
Келн, 29. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Викендов во Келн,Германија ќе се одржи шестиот по ред завршен фајнал-фор турнир во ракометната Лига на Шампиони. Барселона утре од 15.15 часот во првото полуфинале ќе игра со Киелце, а од 18.00 часот во второто полуфинале ќе играат Кил и Веспрем. Каталонскиот клуб загуби само еден меч на патот […]Прочитај повеќе
Спорт
Минхен, 29. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Според пишувањето на германскиот “Билд” Баерн Минхен бара офанзивен играч, а тренерот Пеп Гвардиола ја направил листата на летни трансфер желби. Дваjca играчи се од Премиер лигата, Рахим Стерлинг Ливерпул и играчот на Манчестер Јунајтед, Анхел Ди Мариа. Покрај нив, на листата желби на Гвардиола се уште и Антонио […]Прочитај повеќе
Спорт
Рим, 29. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Италијанската Рома ќе се обиде во своите редови да го доведе Кевин Принс Боатенг, кој го напушти Шалке 04 како слободен играч откако беше суспендиран од управата на клубот. „Волчицата“ му нуди четиригодишен договор на Боатенг, со надеж дека тој ќе се согласи да дојде на „Олимпико“, иако претходно […]Прочитај повеќе
Спорт
Цирих, 29. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Актуелниот претседател на ФИФА Сеп Блатер не планира да го прифати барањето на УЕФА и Мишел Платин, па и покрај скандалот со уапсените членови на раководстовото, не размислува за напуштање на претседателската функција во организацијата. Швајцарецот ја предводи светската фудбалска федерација од 1998 година а денеска ќе атактува на […]Прочитај повеќе
Спорт
Сандерленд, 28. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Искусниот холандски стручњак Дик Адвокат откако успеа да избори опстанок со Сандерленд во Премиерлигата, реши да ја одбие понудата за нов договор на првите луѓе на клубот и воедно да стави крај на својата богата тренерска кариера. Холанѓанецот на “Стадионот на светлината” пристигна во месец март како замена за […]Прочитај повеќе
Спорт
Манчестер, 28. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – По заминувањето Радамел Фалкао од „Олд Трафорд“, Манчестер Јунајтед е подготвен да потроши голема сума пари за да донесе врвен напаѓач, а прв на листата желби е Карим Бензема. И покрај тоа што Бензема неодамна потпиша нов, петгодишен договор со Реал, по заминувањето на Анчелоти, иднината на Французинот е […]Прочитај повеќе
Спорт
Мадрид, 28. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Голманот на Реал Мадрид, Икер Касилјас за медиумите во Шпанија потенцираше дека и во наредната натпреварувачка сезона има намера да остане на „Сантијаго Бернабе“. -Сакам да ја завршам кариерата во Реал,и наредната година се уште ќе бидам помеѓу стативите на кралскиот клуб, порачал Касилјас алудирајќи на се побројните шпекулации […]Прочитај повеќе
Спорт
Дортмунд, 28. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Дефанзивецот на Борусија Дортмунд, Невен Суботиќ стави потпис на нов договор и да ја продолжи верноста кон „милионерите“. Претходните месеци медиумите шпекулираа дека Суботиќ нема да прифати нов договор и дека ова лето ќе си замине од Дортмунд, сепак српскиот репрезентативец се согласи ќе остане во Борусија до 2018 […]Прочитај повеќе
Спорт
Варшава, 28. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Шпанскиот клуб Севилја е најтрофејниот клуб во историјата на Лигата на Европа, откако синоќа славеше над украинскиот Днипро со 3-2 и ја одбрани титулата од минатата година. Ова е четврти трофеј за Севилја во второто по ранг европско натпреварување, со што овој клуб ги престигна Јувентус, Интер и Ливерпул. […]Прочитај повеќе
Избор Спорт
Жилина, 28. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Предводникот на фудбалската репрезентација на Словачка, Јан Козак, го соопшти списокот на фудбалери за квалификацискиот натпревар против Македонија што на 14 јуни ќе се одигра во Жилина. Предводници новој состав се ѕвездите на Наполи и на Ливерпул, Марек Хамшик и Мартин Шкртел, а во составот се и Мирослав Штох, […]Прочитај повеќе