Спорт
Рим,19. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва во рамките на Лига Европа ќе се одиграат реванш натпреварите од осминафиналето.Актуелниот бранителот на титулата екипата на Севиља има убава предност пред реваншот со Виљареал од 3-1. Покрај овој дуел на шпанските екипи, ќе се одигра дуелот и на двете италијански екипи,Рома-Фиорентина.Првиот меч заврши нерешено 1-1. Реванш Прочитај повеќе
Спорт
Парма,19. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Сопственикот на фудбалскиот клуб Парма, Џампјетро Маненти, вчера бил уапсен во својот дом. Покрај Маненти уапсени се уште 20 лица од клубот под сомнение за финансиски малверзации. Некогашниот великан на италијанскиот фудбал ги преживува најтешките моменти во својата историја а апсењето на Маненти е уште еден голем удар за клубот.Денеска Прочитај повеќе
Спорт
Барселона,19. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Екипите на Барселона и Јувентус се пласираа во четвртфиналето на ЛШ.Шпанците го совлада Манчестер сити на домашен терен со 1-0, а Јувентус на гостувањето во Германија ја декласира Борусија Дортмунд со 0-3. Меси и Нејмар синоќа блескаа, но Иван Ракитиќ беше стрелец на погодокот за каталонците во 31.минута од мечот. […]Прочитај повеќе
Спорт
Мадрид,19. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Како што соопшти шпанската фудбалска федерација дефанзивецот на Атлетико Мадрид, Жоао Миранда, е суспендиран на два натпревари поради црвениот картон што го заработи на мечот  со Еспањол. Миранда беше исклучен поради намерно удирање на противничкиот играч Абрахам. Одбранбениот играч ќе ги пропушти мечевите против Хетафе и против Кордоба Прочитај повеќе
Спорт
Париз,19. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Според пишувањето на француските медиуми напаѓачот на ПСЖ, Златан Ибрахимовиќ, по последниот вербален инцидент во кој ги навреди Французите, најверојатно ова лето ќе го напушти клубот и кариерата ќе ја продолжи во Премиерлигата. Најголем интерес за Ибрахимовиќ покажа Ливерпул, но за неговите услуги се заинтересирано и менаџерот на Челзи, Прочитај повеќе
Спорт
Барселона,18. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва ќе бидат познати последните патници во 1/4 финалето во Лигата на Шампиони по одигрувањето на осминафиналните реванш натпревари помеѓу Борусија Дортмунд-Јувентус и Барселона -Манчестер Сити. Милионерите првиот натпревар го загубија со 2-1 и вечерва против Јувентус најавија офанзивна игра .За “старата дама” на Прочитај повеќе
Спорт
Подгорица,18. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Полицијата во Црна Гора соопшти дека привела петмина фудбалери поради сомневање за местење натпревари и лажирање на резултати во првата лига. Според порталот „Вијести“ утрово биле уапсени Новак Рајковиќ, фудбалер на ФК Беране, Стефан Лутовац од Раднички,Миленко Нериќ член на Бокељ, Милован Николиќ од Искра и Михаило Радуновиќ, член на Прочитај повеќе
Спорт
Скопје, 18. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Селекторот на фудбалската селекција на Македонија, Бошко Ѓуровски, вчера го објави списокот за квалификацискиот меч со Белорусија, закажан за 27-ми март.Македонија на овој дуел со Белорусија, како и на пријателскиот со Австралија, ќе настапи во видно изменет состав. На списокот кој го објави Ѓуровски ги нема Даниел Мојсов, Мирко […]Прочитај повеќе
Спорт
Мадрид, 18. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Екипите на Монако и Атлетико Мадрид обезбедија пласман во четвртфиналето во ЛШ откако синоќа ги елиминираа Арсенал односно Леверкузен. Монако иако во реваншот на „Луј Втори“ беше поразен со 0-2  меѓу осумте најдобри се пласира благодарение на победатаа од 3-1 на првиот меч во Лондон. Фудбалерите на Атлетико Мадрид […]Прочитај повеќе
Спорт
Манчестер, 18. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Босанскиот репрезентативец и напаѓач на Манчестер Сити ,Един Џеко оваа сезона не е во најдобра форма , па се погласни се шпекулациите дека на крајот на сезоната ќе го напушти „Етихад“. Со доаѓањето на Вилфред Бони во Сити ,минутажата на Џеко на теренот дополнително ќе се намали, па иако […]Прочитај повеќе