Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 7.декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – На улицата „Пролетерски бригади“ во Струга, вчера околу 15:30 часот бил нарушен јавниот ред и мир. – Во инцидентот учествувале две групи од неколку малолетни лица. Притоа, еден од нив бил физички нападнат најпрвин од едно лице, а потоа се вклучиле и другите лица од групата. Причина за нападот е […]Прочитај повеќе
Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 3. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – По повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост, 3-ти декември, Центарот за лица со попреченост „Порака Нова“ организира промоција на Иницијативата за социјално претпријатие за зајакнување на креативните вештини и вработувањето на луѓето со попреченост „Креативна дланка“. Настанот ќе се одржи денеска од 11:00 до 13:00 часот, Прочитај повеќе
Избор од Уредникот ОБРАЗОВАНИЕ Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 30. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Република Македонија има многу успешни млади научници кои котираат високо на светската научна мапа, а една од нив е и 31-годишната стружанка Билјана Мојсоска. Дипломските студии по молекулaрна биологија и хемија ги завршила на Универзитетот во Роскилд, Данска, како најдобар студент на генерација. Токму поради ова, ѝ била Прочитај повеќе
Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 30. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Доцна синоќа, околу 23:45 часот, на улицата „15-ти корпус“ во Струга се случи тепачка помеѓу четири лица од Струга. – Во инцидентот учествувал 27-годишниот А.М. од една и лицата Г.М.(34), О.С.(35) и Л.Ч.(37) од друга страна, сите од Струга. Поради утврдена алкохолизираност, Л.Ч. е приведен во Секторот за внатрешни […]Прочитај повеќе
Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 30. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – На 27-ми ноември оваа година, во Полициската станица во Струга, 42-годишната Т.А. од Тетово, пријавила дека 18-годишниот Н.А. од Струга, противправно ја одзел нејзината малолетна ќерка од семејниот дом во Тетово. – Според пријавата, настанот се случил во текот на октомври оваа година во домот на пријавителката, кога Н.А. Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ
Охрид, 29. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Состојбата со квалитетот на водата за пиење од градскиот водовод во Струга, а поврзано со вредноста на параметарот матност, постепено се нормализира, информираат од Центарот за јавно здравје од Охрид. – Денешните мерења на матноста на мерни места во градот Струга и во селата приклучени на градскиот водовод покажуваат […]Прочитај повеќе
Култура Струга
Гевгелија/Струга, 29. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во организација на библиотеката „ГоцеДелчев“ од Гевгелија, во сабота, на 8-ми декември, во 20:00 часот во Народниот театар во Гевгелија ќе биде промовирана петтата по ред збирка од циклусот „Метрички карван“. Дел од збирката се 24 поетски имиња, дванаесет од градот-домаќин и дванаесет од Струга. Од гевгелиска страна Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 28. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Зголемена матност во водата за пиење во Струга, со вредности знацително поголеми од законски пропишаните. До нарушување на квалитетот на водата за пиење од струшката градска водоводна мрежа, по однос на параметарот матност дошло поради обилните врнежи од дожд кои деновиве го зафатија подрачето на општина Струга, информираат од Прочитај повеќе
Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 27. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Струга поднесе кривична пријава против 33-годишниот А.Н. од струшкото село Лабуништа, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „уцена“. – Во текот на 2018 година, пријавениот во повеќе наврати и` се заканувал на девојка од село во струшко, дека Прочитај повеќе
Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 27. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – На магистралниот пат село Подмоље-Ќафасан, вчера околу 12:50 часот се случила сообраќајна незгода во која се повредени три лица. – Незгодата се случила помеѓу патничко возило „Мерцедес“ со струшки регистарски ознаки, управувано од 27-годишниот Е.С. од Струга и возило „Цитроен“ со охридски регистарски ознаки, сопственост на Општа Прочитај повеќе