Избор Струга
Струга, 21. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во првото тримесечје од 2015 година во Струга биле склучени 105 бракови. Имало 25 разводи. Според податоците на Државниот завод за статистика, во истиот период во Струга живородени се 183 деца. Природниот прираст на населението е 23. (Крај) извор: ОхридПрес фото: архиваПрочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 21.мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Општина Струга распиша оглас за ангажирање на шест лица во рамки на програмата „Општинско корисна работа“. Оваа програма на долгорочно невработени лица им нуди можност за социјална вклученост преку работно ангажирање со скратено работно време од 20 часа неделно. Ќе бидат ангажирани социјални работници за посета на стари лица кои […]Прочитај повеќе
Економија Избор Струга
Струга, 21. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Коалиција на младински организации СЕГА денес во хотел „Бисер“, Струга ќе ја организира националната работилница „Креирање на ефективни можности за младинско вработување“. Работилницата ќе биде со почеток во 17 часот, а е организирана од страна на Коалиција на младински организации СЕГА, додека е поддржана од Националната агенција Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 21. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денес и утре во хотел „Дрим“, Струга, ќе има јавни расправи за креирање на акциски планови за локалните стратегии на Општина Струга за соработка со граѓанскиот сектор, млади, развој на образованието и социјална заштита на своите граѓани. Општина Струга во 2015 година ги усвои локалните стратегии за соработка. На […]Прочитај повеќе
Избор Култура Струга
Струга, 20. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Меѓународната манифестацијата „Струшки книжевни средби – 2015“ ќе се одржи од 2-ри до 4-ти јули оваа година во Струга, Охрид и Вевчани. На 2-ри јули, четврток, со почеток во 17:00 часот на Вевчанските извори ќе се одржи Поетски митинг. Во 17:30 часот во Црквата „Св. Никола“ во Вевчани ќе […]Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 19. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Вчера во Струга беше одбележан Денот на реката Дрим со бројни активности. Здружението „Биосфера – Центар за едукација, заштита на животната средина и природата“ од Битола заедно со Македонско еколошко друштво организираа запознавање на основните техники за набљудување на птици, презентација на најсилните закани и состојбата на Прочитај повеќе
Економија Избор Струга
Охрид, 19. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – На 21-ви и 22-ри мај (четврток и петок) во салата „Пијано“, во хотел „Дрим“, Струга, ќе има јавни расправи за креирање на акциски планови за локалните стратегии на Општина Струга за соработка со граѓанскиот сектор, млади, развој на образованието и социјална заштита на своите граѓани. Општина Струга во 2015 […]Прочитај повеќе
Избор Култура Струга
Струга, 19. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – По конкурсот што по 5 пат беше распишан од страна на Културниот центар „Бран“ и Ревијата за книжевност „Бранувања“ од Струга, жири-комисијата за доделување на наградата „Јован Котески“,по разгледувањето на пристигнатите ракописи едногласно одлучи да биде избрана за објавување и наградена поетската збирка „Барутна поезија“ од Славчо Прочитај повеќе
Забава Избор Струга
Струга/Виена, 19. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва стружанецот Даниел Кајмакоски ќе настапи во првата полуфинална вечер на годинешното 60-то издание на Евровизија. Обожавателите на Кајмакоски преку социјалните мрежи не само што даваат силна поддршка за него, туку праќаат пораки со сигурен став дека Македонија годинава апсолутно влегува во финалето. – Ги слушнав Прочитај повеќе
Избор Струга Хроника
Струга, 18. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Триесет технички производи се откриени при контрола на македонски автомобил, управуван од македонски државјанин, пријавен за влез во државата на граничниот премин Ќафасан. Како што соопшти Царинската управа на Република Македонија, се работи за лап-топ компјутери, таблет-уреди, МП3 плеер, мобилни телефони и полначи за батерии. Прочитај повеќе