Избор Струга
Струга, 6. мај 2015 (ИОХРИДПРЕС) – Синоќа околу 22:30 часот, во Струга се случила масовна тепачка помеѓу студенти од Албанија и Турција. Очевидци за Тв Сител потврдиле дека физичката пресметка се случила на плоштадот „Мајка Тереза“ и траела околу дваесетина минути. Во истата биле употребени најразлични предмети, а немилиот настан предизвикал страв и несигурност кај Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 6. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во сабота, 9-ти мај, во Американското катче во Струга, ќе се одржи конференција за алумни процесот на Универзитетот на Јеил. Предавањето е со поддршка на Центрите за едукација на САД од Скопје, Битола и Тетово, како и сите подружните на Американското катче, ширум македонските градови. Ова ќе биде прво […]Прочитај повеќе
Избор Струга Хроника
Струга, 6.мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Еден ученик од средното училиште „Нико Нестор“ од Струга вчера бил физички нападнат од страна на негови соученици. Како што информираат од СВР Охрид, нарушувањето на јавниот ред и мир и физчката пресметка се случиле вчера, по завршувањето на хуманитарен фудбалски натпревар што се одржувал во училиштето. – Неколку млади […]Прочитај повеќе
Забава Избор Струга
Скопје/Струга, 6. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Арсо Нестороски од Струга е вториот добитник на Ауди А3 од наградната игра на Т-Мобиле. Нестороски ја освои вредната награда само со едно надополнување на својата при пејд картичка во вредност од 300 денари. Добитникот Арсо Нестороски, кој е семеен човек и има две ќерки, Јасмина и Даниела, веќе […]Прочитај повеќе
Избор Култура Струга
Скопје/Струга, 6. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Промотивниот настан за 15. број на уличното списание „Лице в лице“, се фокусира на моќта на книгата и го носи мотото „Создај навика!“. Активисти од Струга редовно уредуваат содржини за ова списание, а во него често пати биле застапени содржини за уметниците и културните работници од Струга, како и […]Прочитај повеќе
Избор Култура Струга
Струга, 6. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Покрај конкурсот за најдобра фотографија, кој го објавија „Биосфера“ – Центар за едукација, заштита на животната средина и природата од Битола заедно со Македонското еколошко друштво, тие им овозможуваат и на литературните и ликовните творци да се изразат на тема „Во соживот со реката Дрим“. Објавен е и конкурсот […]Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 6.мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Општина Струга ќе го компостира отпадот за што веќе се набавени и основните машини за отпочнување на процесот. Ова е овозможено преку проектот „Рециклирање на органски отпад и зелено претприемништво во урбаното опкружувањеза обезбедување на јавно здравје” што се реализира помеѓу општина Струга и општина Солун, Грција, како и во […]Прочитај повеќе
Избор Култура Струга
Скопје/Струга, 6. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во организација на Издавачката куќа „Феникс“ и „Македонија презент“ од Скопје, на 9-ти мај, сабота, на Саемот на книгата во Скопје ќе се одржи промоција на новиот роман на Петко Шипинкаровски „Утринска молитва“. Промоцијата ќе биде од 16-17 часот. Рецензенти на книгата се угледните поетеси и писателки Мерсиха Исмајлоска […]Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 6.мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Аптекарски станици ќе бидат отворени во пет струшки села соопшти Фондот за здравствено осигурување на Република Македонија(ФЗОМ). Се работи за населените места Велешта, Боровец, Радолишта, Октиси и Мислешево каде жителите ќе можат да набавуваат лекови преку позитивната листа на Фондот за здравствено осигурување. Како што појаснуваат од Прочитај повеќе
Избор Култура Струга
Струга, 6. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денес во центарот за култура „Браќа Миладиновци“ ќе има прва дигитална 3D филмска проекција преку прикажување на три филмови од холивудската кинематографија. Термините за прикажувањето на филмовите во Струга се следните: „Зошто не го изедов татко ми“ (синхронизиран на македонски) 3D, ќе се прикажува во на 6-ти мај, среда, […]Прочитај повеќе