Економија Избор Струга
Струга, 15. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Европската унија ќе одвои околу 12 милиони евра за новата ИПА прекугранична програма меѓу Македонија и Албанија (2014-2020 година). Од средствата, 10.710.000 евра се предвидени за добитници на грантови кои ќе поднесат проектни предлози. Новата ИПА програма за прекугранична соработка меѓу Македонија и Албанија ќе биде промовирана Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 15. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Утре со почеток од 12ч. во Хотел Дрим, Струга, ќе се одржи ИПА прекуграничен саем за добри практики и правилно користење на природни ресурси. На саемот ќе учествуваат изложувачи од пограничните општини од Македонија и Албанија односно производители од планинскиот масив Јабланица-Шебеник. Изложувачите ќе се претстават со еколошки Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 15. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Амбасадорот на Европската Унија во Македонија Аиво Орав денеска ќе ја посети Струга. Орав ќе оствари работна средба со градоначалникот на Општина Струга, Зијадин Села. Средбата ќе се одржи во општинската зграда со почеток во 11:00 часот. (Крај) извор: Р.С.Европа фото: архиваПрочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 14. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – „Како Струга да стане атрактивен град“ е насловот на видеото, кое беше изработено меѓу првите предлог решенија за уредување на Струга во рамките на меѓународната Работилница за креативност „City that (never) sleeps“, која се’ до 30-ти април ќе се одржува во Струга. Работилницата за креативност и културен развој, започна […]Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 14. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во Струга задутре ќе се одржи втората работилница во рамки на проектот „Формирање на Бизнис центар за поддршка и консултативни услуги за малите и средните претпријатија во Југозападниот плански регион“. Како што велат од Центарот за развој на Југозападниот плански регион, основна цел на проектот е да се зголеми […]Прочитај повеќе
Избор Култура Струга
Струга, 14. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Драмското студио „Миладин“ за потребите за подготвување на детски бајки распишува конкурс за нови членови. Право на конкурирање имаат сите љубители на театарот, без разлика на пол и возраст. Иако во Драмското студио „Миладин“ членуваат претежно млади актерски таленти, сепак има и повозрасни членови, кои се љубители на театарската Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 14. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Студенти по архитектура од Европа, архитекти и дизајнери во текот на наредните денови ќе креираат нови идејни решенија за изгледот на градскиот плоштад на Струга, и воопшто на центарот на градот. Еден од учесниците на креативната работилница „Градот никогаш не спие“ во чии рамки се подготвуваат новите урбанистички решенија […]Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 14. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Веќе 12-години се одржува традицијата на прославување на најголемиот христијански празник Велигден – Воскресение Христово во Струга, преку манифестацијата за избор на највелигденско јајце. На 19 април во Струга со посебна програма ќе се одржи избор на најубаво велигденско јајце. На овој настан учество можат да земат сите Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 10. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во Службата за итна медицинска помош при Здравствен дом Вевчани, здравствената заштита ќе се одвива континуирано во текот на 24-часа секој ден. Во амбулантата во селото Лабуништа, екипи од Итната помош ќе работат од 13:00 часот по пладне до 24:00 часот на полноќ секој ден. Здравствениот дом од Струга […]Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 10. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денеска започнува со работа меѓународната Работилница за креативност „City that (never) sleeps“, која до 30-ти април ќе се одржува во Струга. Работилницата за креативност и културен развој, ја организира Здружението Social Club Kombinati, а е финансирана од фондацијата Prince Claus Fund. Учесниците на работилницата се одбрани. Нивните Прочитај повеќе