Избор Култура Струга
Скопје/Струга, 20. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Управниот одбор и дирекцијата на НУМ „Струшки вечери на поезијата“, денес ќе одржат свечена седница. Во просториите на Македонска академија на науките и уметностите (МАНУ), во Скопје, ќе се соопшти името на лауреатот на наградата „Златен венец“ за 2015 година. На седницата ќе бидат соопштени и деталите околу одржувањето […]Прочитај повеќе
Избор Култура Струга
Струга, 19. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во пресрет на пролетта, фестивалот „Македокс“ и Младински образовен форум (МОФ), најавуваат Младински кино-клубови на Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“. Во избраните градови каде ќе се одржуваат Младински кино-клубови е и Струга. Заедно со МОФ, во следните седум месеци Младинските кино-клубови ќе заживеат во 13 Прочитај повеќе
Струга
Скопје/Струга, 19. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Универзитетот ФОН, кој има депанданс во Струга, освен во Скопје, Струмица и Гостивар, одбележа 12 години од основањето. Универзитетот, како што беше речено на заедничката свеченост во Скопје, прерасна во најголемиот приватен универзитет на Балканот со повеќе од 7000 студенти. Како општествено одговорна институција Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 19. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – По повод 21 Март – Светски Ден на Дауновиот Синдром, Здружението Порака Нова од Струга, во сабота ќе организира донаторска вечер. Во декември 2011 година, Генералното Собрание на Обединетите Нации го прогласи 21 Март за Светски ден на Дауновиот Синдром. Генералното Собрание одлучи дека почнувајќи од 2012 година, секоја […]Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 19. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денеска со почеток во 12:30 часот, пред Чаршиски Мост во Струга, ќе започне Средношколскиот марш. Маршот ќе продолжи по рутата – по кејовите – Мостот на Поезијата – назад до Чаршија. Средношколскиот Пленум организира Марш во Струга, по повод воведувањето на математика како задолжителен предмет на државна матура и […]Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 18. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Италијанските власти му ја одзеле дозволата за престој на македонскиот државјанин Елмир Авмедоски (31), кој десетина години работел во Италија, и го ставиле на црната листа за влез во земјите од Шенген-зоната затоа што заминал да се бори во Сирија. Извори од МВР за „Дневник“ потврдиле дека Авмедоски уште […]Прочитај повеќе
Избор Струга Хроника
Струга, 18. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Тело во фаза на распаѓање е пронајдено во близина на струшкото село Драслајца. Како што информираат од СВР Охрид, безживотното тело го пронашол случаен минувач вчера околу 17:00 часот, во месноста викана „Дупки“, покрај реката Сатеска, во атарот на селото Драслајца по што веднаш ја информирал полицијата. – Увидот […]Прочитај повеќе
Избор Струга Хроника
Струга, 18. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Непознат сторител извршил тешка кражба во продавницата за продажба и сервисирање на мобилни телефони „Дени мобил“ во Струга. – Тој бесправно одзел околу сто мобилни телефони од различни марки донесени на поправка како и нови два мобилни телефони марка „Ајфон-5-С“, три мобилни телефони марка „Ајфон-4-С“, еден мобилен телефон Прочитај повеќе
Избор Струга
Скопје/Струга, 18. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од Средношколскиот Пленум ја известуваат јавноста дека во пресрет на утрешните маршеви, во речиси сите градови на нашата земја, учениците кои се дел од Средношколскиот Пленум се соочуваат со силни притисоци и закани. Се очекува голема поддршка за маршот, кој е закажан за утре во Струга. – Средношколскиот Пленум […]Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 17. март 2015 (ОХРИДПРЕС)) – Градоначалникот на Струга, Зијадин Села во сабота ќе се обиде да ја преземе ДПА од актуелниот лидер на партијата Мендух Тачи. Конгресот кој ќе се одржи во Тетово, според Села, е редовен шести конгрес на партијата, на кој се очекува токму тој да биде избран за лидер на ДПА. […]Прочитај повеќе