Струга
Струга, 11. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Центарот за економски анализи (ЦЕА) и ФОРУМ – Центар за стратегиски истражувања и документација во соработка со ЦОРЗ Дебар, а поддржани од Делегацијата на Европската Унија во Македонија, утре во Струга ќе извршат презентација на наодите од Квартален мониторинг на буџетската транспарентност на општините Струга, Охрид, Прочитај повеќе
Забава Струга
Струга/Виена, 11. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Македонскиот евровизиски претставник, стружанецот Даниел Кајмакоски, во рамките на предевровизиската турнеја, која секоја година е предвидена за најголемиот број на изведувачи, ќе посети неколку градови низ Европа. Кајмакоски своите први предевровизиски настапи ќе ги има во Молдавија, Холандија, Британија и земјата Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 10. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Членовите на планинарското Еколошко Друштво „Закамен“ од Струга ги реализираат предвидените и планираните активности од годишната програма за овој месец. Во текот на февруари се предвидени поголем број на планинарски активности, со цел искористување на снежната покривка на планинските врвови. Викендов дел од членовите на Прочитај повеќе
Струга
Струга, 10. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од причина што од природните непогоди кои ја зафатија нашата држава, на поплавените подрачја жртви се не само луѓето, туку и животните, велат од Здружението Animal World од Струга. Активисти на Здружението Animal World се на располагање да помогнат и директно интервенираат во својот реон. – Посочуваме дека не […]Прочитај повеќе
Култура Струга
Скопје, 10. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Друштвото на ликовни уметници на Македонија во соработка со Националната галерија на Македонија – објект Мала Станица, ќе организираат ревијална „Годишна изложба“ во чест на Милош Коџоман. Во склоп на ревијалната изложба годинава ќе се реализира и посхумна поставка во чест на сликарот Милош Коџоман. Милош Коџоман е син Прочитај повеќе
Струга
Струга, 10. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на минатата недела и викендот, царинските службеници пронајдоа 425 играчки, откриени на патниот правец Охрид-Скопје кај селото Мислешево. Мобилните царински тимови извршиле контрола на патничко моторно возило со македонски регистарски таблички, управувано од македонски државјанин. Играчките се пронајдени во багажниот Прочитај повеќе
Избор Струга Хроника
Струга/Дебар, 9. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Патничко моторно возило марка „Ауди А-4“ со струшки регистарски таблици вчера во 14 часот и 30 минути било забележано во близина на автобуската станица во Дебар. Возилото е во сопственост на Уран Купа од струшкото село Велешта и било забележано од полициски службеници. Возилото било заклучено. По обезбедување на […]Прочитај повеќе
Струга
Струга, 9. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во сабота, 21-ви овој месец во Струга ќе се одржи мултикултурниот настан „Заедно за Струга“. Настанот ќе биде во Спортскиот центар „Тими“, каде ќе се стави акцент на градење на мултиетничкиот соживот, преку разновидни активности. Учество ќе земат ученици од македонски, албански и турски паралелки од училиштата во Струга. […]Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 9. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Изработена е физибилити студијата за изградба на туристичка развојна зона во струшкото село Калишта. Новата туристичка зона ќе биде лоцирана во близина на манастрискиот комплекс и ќе се простира на површина од 14 хектари. Предвидено е да се градат хотели, 90 апартмани, 30 вили, плажа и спортски терени. Ваква […]Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 8. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Сите граѓани кои можат да помогнат во пронаоѓањето на 27-годишниот Уран Купа од струшкото село Велешта, апелираат од неговото семејство. – Немаме никаква информација каде би можел да биде. Исчезна на 6-ти февруари, а последен контакт со семејството оствари истиот ден околу 19:00 часот. Последен пат е виден во […]Прочитај повеќе