Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 27. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – На магистралниот пат село Подмоље-Ќафасан, вчера околу 12:50 часот се случила сообраќајна незгода во која се повредени три лица. – Незгодата се случила помеѓу патничко возило „Мерцедес“ со струшки регистарски ознаки, управувано од 27-годишниот Е.С. од Струга и возило „Цитроен“ со охридски регистарски ознаки, сопственост на Општа Прочитај повеќе
Култура Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 27. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со бројни настани и свечености во Струга се одбележуваат 90 години од основањето на Музејот „Д-р. Никола Незлобински“. Програмата започнува денеска од 13:00 часот со историско документаристичка изложба „Русите во Македонија“ во соработка со Државен архив на РМ. За изложбата со свое излагање ќе се обратат претставници од руската Прочитај повеќе
Избор Партии Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 26. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Струшката локална самоуправа, предводена од градоначалникот од редовите на ДУИ Рамиз Мерко, за 28-ми ноември, Денот на албанското знаме, ја украси Струга само со албански знамиња. Со реакција излегоа од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од каде обвинуваат дека во градот не е поставено ниту едно македонско знаме. – Градоначалникот на […]Прочитај повеќе
Избор Култура Струга ТОП ВЕСТИ
Скопје/Вевчани, 24. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Културно уметничкото друштво „Дримкол“ од Вевчани, утре, недела, 25-ти ноември, ќе одржи целовечерен концерт во МКЦ во Скопје. Настапот ќе се одржи под мотото „70 години организиран фолклор во Вевчани“, а во рамките на концертот ќе биде прикажан и документарен филм. Со архивски снимки и слики, филмот ќе сведочи […]Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ
Вевчани, 22. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во присуство на бројни гости и видни личности од државата, синоќа во Вевчани беше отворена „Црногорската соба“. Истата е опремена со автентични експонати и предмети кои го претставуваат идентитетот, културата и традицијата на Црна Гора. „Црногорската соба“ е отворена во познатиот ресторан „Виа Игнатиа“ во Вевчани. На свеченото Прочитај повеќе
Струга Хроника
Струга, 21. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста“, Полициската станица од Струга, до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против две лица. – Кривични пријави заработија 54-годишниот У.Ј. од струшкото село Калишта и 53-годишниот М.И. од селото Шум поради упатени Прочитај повеќе
Избор од Уредникот ОБРАЗОВАНИЕ Струга
Струга, 21. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Израснале во Струга и од мали покажувале огромна желба за учење, подоцна особено за правото и меѓународните односи, а за еден од најголемите успеси го сметаат нивното учество на конференција на престижниот „Харвард“ во јуни. Двете сестри, Билјана и Викторија Чавкоски дипломирале на Правниот факултет како најдобри во својата […]Прочитај повеќе
Струга
Вевчани, 20. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Пред една година во мојата предизборна програма јавно Ви ветив, чесно, домаќинско, транспарентно и отчетно работење, а се со цел општина Вевчани повторно да ја вратиме на управување на граѓаните на Вевчани, порача на прес конференцијата на која го соопшти Отчетот од првата година, градоначалникот на Вевчани Сашо Јанкоски. […]Прочитај повеќе
Струга Хроника
Струга, 19. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „несовесно работење во службата“, Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 49-годишниот Н.С. од дебарското село Мал Папрадник, против М.А. (51) од тетовското село Желино за казненото дело „соизвршителство“ и против А.К.(23) од струшкото село Велешта Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Струга
Вевчани, 18. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Деновиве е видливо намален дотокот на вода во каналите од вевчанските извори. – Поради сушниот период а претпоставуваме и поради некое тектонско лизгање на земјиштето во некој од каналите на вевчанските извори, енормно е намален дотокот на вода скоро на минимум. Апелираме на рационално трошење на водата до решавање […]Прочитај повеќе