Избор Свет
Белград, 17. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска е во официјална посета на Србија. Со него ќе бидат и 30 најблиски членови на обезбедувањето, а ќе го чуваат и повеќе од 5.000 српски полицајци. Специјалците од ФСО делуваат во најстрога тајност, пренесува „pink.rs“. Тие често биле нарекувани духови, а медиумите изнеле […]Прочитај повеќе
Избор Свет
Њујорк, 16. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – На многу луѓе им требаат повеќе пасоши, било тоа да е заради патување, економски причини, помали даноци или инвестиции со помали давачки. – За некои тоа е статусен симбол, како купувањето автомобил, нагласува економистот Нури Кац. Купувањето втор и трет пасош е особено тренд меѓу богатите, и во тој […]Прочитај повеќе
Избор Свет
Лондон, 16. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Британската премиерка Тереза Меј по синоќешното гласање на кое пратениците го одбија Договорот за Брегзит, изјави дека го слушнала мислењето на Парламентот, но дека е важно да се слуша и волјата на британскиот народ. Таа нагласи дека пред да го преземе следниот чекор, прво ќе почека да види дали […]Прочитај повеќе
Избор Свет
Атина, 15. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во пресрет на расправата за доверба на грчката Влада и утрешното гласање, владиниот портпарол и министер без ресор на Грција, Димитрис Ѕанакопулос, смета дека Владата ќе добие доверба и ќе може да продолжи да ја води земјата. Грчкиот премиер, Алекис Ципрас говорејќи на конференција посветена на Договорот од Преспа, […]Прочитај повеќе
Избор Свет
Брисел, 8. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Бугарскиот град Пловдив и италијанскиот град Матера се прогласени за овогодинешни Европски престолнини на културата, соопшти Европскиот парламент. Во  соопштението се вели дека станува збор за градови со богато историско наследство, свртени кон днината, објави бугарската агенција БТА. Пловдив е првиот бугарски град кој ја освои Прочитај повеќе
Избор Свет
Париз, 8. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Францускиот премиер Едуард Филип во интервјуто за телевизијата ТФ1 најави „нов закон“ со кој ќе бидат заострени санкциите против „насилниците“ и најавените протести, јави дописникот на МИА. Тој, исто така, истакна дека следната сабота ќе бидат мобилизирани 80.000 припадници на силите на редот за натамошна мобилизација на движењето Прочитај повеќе
Избор Свет
Њујорк, 8. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Компанијата Мастеркард соопшти дека после повеќе од половина век ќе го отстрани своето име од логото, но ќе остане црвениот и жолтиот круг. Со тоа Мастеркард се придружува на неколкуте брендови како Најк и Епл кои во поголемиот дел од маркетиншкиот материјал се потпираат на слика, а не на […]Прочитај повеќе
Избор Свет ТОП ВЕСТИ
Белград, 2. јануаи 2019 (ОХРИДПРЕС) – Денес почина познатиот српски глумец Марко Николиќ. Веста на социјалните мрежи ја објави неговата ќерка Мина. Марко Николиќ е роден во Краљево на 20-ти октомври 1946 година. Дипломираше на Академијата за театар, филм, радио и телевизија во Белград. Беше член на Српскиот народен театар од 1970 година. Имаше забележителни […]Прочитај повеќе
Избор Свет
Пекинг, 24. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Најмалку четири кинески градови и еден цел регион забранија божиќни украси на улиците, христијанските цркви се предупредени да не пуштат деца за време на божиќните празници, а најмалку 10 училишта низ целата земја забранија во нивните објекти да се слави Божиќ. Во повеќето делови на Кина, масовните божиќни купувања […]Прочитај повеќе
Избор Свет
Атина, 24. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Сите кои патуваат во Грција од Нова година ќе се соочат со повисоки цени на патарините. Интернет страницата Грцијаинфо објави дека според новиот начин за пресметување на цените на патарините според километража, од 1 јануари 2019 година во Грција ќе поскапат патарините. Новиот начин на наплата ја зголемува цената […]Прочитај повеќе