Свет
Бостон, 16, март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во Бостон, главниот град на сојузната држава Масачусетс, е измерена висина од 275,8 инчи снег, што претставува рекордот на висината на снежната обвивка од 1996 година. Висината на снег е измерена во областа на Логан, Меѓународниот аеродром. Ова го надмина рекордот од 1996 година, кога биле измерени 273,3 инчи […]Прочитај повеќе
Свет
Рим, 15. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Грчката влада е подготвена да го одложи спроведувањето на одредени изборни ветувања за да ја врати довербата кај европските партнери, изјави грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис. – Ние не сме популисти, не ветивме неостварливи работи, изјавил Варуфакис на затворената седница на економските и финансиски високи функционери Прочитај повеќе
Свет
Лондон, 14. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека конфликтот во југоисточна Украина не влегува во непосредната зона на надлежности на Алијансата. – Украина не е членка на НАТО и во тоа е разликата меѓу Украина и земјите членки на Северноатлантскиот сојуз, бидејќи гаранциите за безбедност се однесуваат на членките […]Прочитај повеќе
Свет
Ситве, 14. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Патнички ферибот потона во западното крајбрежје на Мјанмар. Според првичните податоци, најмалку 21 лица загинале. 26 патници се водат за исчезнати. На фериботот “Аунг тако” патувале повеќе од 200 луѓе. Бродот тргнал за Ситве во западниот дел на државата. 167 патници биле спасени, а потрагата по исчезнатите продолжува. Од Прочитај повеќе
Свет
Москва, 14. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Нуркачи извадиле од дното на реката Москва два пиштола, кои се пронајдени во близина на местото каде што беше убиен рускиот опозиционер Борис Немцов. На првиот пиштол веќе е направена балистичка експертиза, но резултатот покажал дека тоа не е оружје на атентатот. Се очекува анализа и на второто оружје. […]Прочитај повеќе
Свет
Картум, 13. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Терористичката група “Исламаска држава” ја усвои заклетвата на џихадисти од “Боко Харам”, која беше објавена претходно, соопштува “Ал Џезира”. – Објавени се вести дека халифатот се прошири до западна Африка, бидејќи ја примивме заклетвата на нашите браќа, се вели во соопштението на Прочитај повеќе
Свет
Париз, 13. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Скијачка од Полска доживеа инцидент со авион на француските Алпи. Лесномоторниот авион со ски опрема за слетување се обидел да полета од аеродромот во близина на одморалиштето, но не можел да се издигне и продолжи надолу по падината. Пилотот не можел да го запре авионот. Додека минувало под лифтот, […]Прочитај повеќе
Свет
Казан, 13. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Десет жртви зеде пожар во трговски центар во главниот град на руската автономна република Татарстан, Казан. Под урнатините можно е да се останати меѓу 10 и 15 лица, работници. Кон 4 часот наутро било пронајдено тело на неидентификуван маж. Ова е десетта жртва на пожарот. Спасувачите продолжуваат да бараат […]Прочитај повеќе
Свет
Сан Хозе, 13. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Евакуација на населението презедоа властите во Костарика поради зголемената активност на вулканот Туриалба. Националната служба за вонредни ситуации во земјата, издаде мерки на претпазливост. Туриалба исфрла пепел на еден километар височина. За едно деноноќие се регистрирани четири моќни ерупции. Меѓународниот аеродром во Прочитај повеќе
Свет
Куала Лумпур, 12. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Министерот за транспорт на Малезија вчера вети дека ќе преземе строги мерки против надзорникот на контролата на воздушниот сообраќај центар ако се докаже дека тој спиел на работа, кога исчезнал авион со 239 патници и членови на екипажот. Во извештајот на внатрешна истрага минатата недела, беше објавен транскрипт […]Прочитај повеќе