Свет
Оланд бара привремено паузирање од прием на нови членки во НАТО Париз, 3. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – На привремено спречување на проширувањето на НАТО повикал францускиот претседател Франсоа Оланд. Шефот на државата го кажал тоа на прес-конференција со генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг во Париз. Според зборовите на Оланд, во моментов НАТО треба да Прочитај повеќе
Свет
Лондон, 3. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, не верува дека може да добие договор со американското правосудство. Според него ако Хилари Клинтон стане претседател, шансите за тоа значително ќе се намалат. – Договорот со САД, ако Хилари стане претседател, е малку веројатен. Таа беше државен секретар за време на мојот случај […]Прочитај повеќе
Свет
Москва, 3. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денеска во Москва ќе биде погребан Борис Немцов, опозицискиот политичар на политиката на претседателот Владимир Путин. Комеморацијата ќе биде отворена за сите граѓани на Москва. Борис Немцов беше убиен во петокот во близина на Кремељ. Руските тајни служби се обидуваат да разјаснат колку луѓе учествувале во подготовката и Прочитај повеќе
Свет
Вашингтон, 3. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Убиството на Борис Немцов е симптом за влошување на граѓанските права и слободи во Русија, смета претседателот на САД, Барак Обама. – Она што се случи е показател за влошување на климата, барем во самата Русија. Општеството, независните новинари, луѓе кои се обидуваат да комуницираат преку интернет – сите […]Прочитај повеќе
Свет
Женева, 2. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Неисполнувањето на договорот од Минск ќе доведе до понатамошни последици за економијата на Русија, предупреди државниот секретар на САД, Џон Кери по двата круга преговори со рускиот колега Сергеј Лавров во Женева. – Беше истакната важноста од тоа Русија и лидерите на сепаратистите да ги почитуваат условите на договорот […]Прочитај повеќе
Свет
Белград, 2. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во наредните месеци земјите од Балканот ќе треба да одредат на каков начин ќе се снабдуваат со гас, бидејќи само по 4 години истекува договорот за транзит на рускиот гас преку територијата на Украина. Ова во Белград го најави рускиот амбасадор во Србија, Александар Чепурин. – Од” Газпром “многу […]Прочитај повеќе
Свет
Отава, 2. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Канада ќе испрати 125 војници во бази на НАТО во Централна и Источна Европа, соопшти министерството за одбрана во Отава. Сеуште не се прецизира во кои држави ќе бидат распоредени војниците. Испраќањето на воени во Европа е во рамките на операцијата на НАТО, наречена “смирување” за заеднички вежби во […]Прочитај повеќе
Свет
Вашингтон, 2. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поранешниот државен секретар на САД Хилари Клинтон во април ќе објави дека влегува во трката за претседател во 2016 година, објави „Волстрит џурнал”. Таа дури ги предупредила спонзорите на Демократската партија дека влегува во трката порано отколку што се очекуваше. Очекувањата се таа да добие околу 1 милијарда долари […]Прочитај повеќе
Свет
Њујорк, 02. март 2014 (ОХРИДПРЕС) – САД се соочува со нов снежен пекол. Американските авиокомпании откажаа над 1 600 летови од аеродромите на североистокот на САД заради петтата снежна бура за оваа зимска сезона. Доцнења имаше на 5000 летови. Најмногу беше нарушена работата на аеродромите во Њујорк и Филаделфија. Во Далас поради снегот беа откажани […]Прочитај повеќе
Свет
Лаукаа, 02. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Нов терористички напад се случи, овој пат во кафетерија во Финска. Најмалку три лица загинаа во престрелката во финскиот град Лаукаа. Полицијата спровела истрага за пукањето во локалната пицерија. Силите на редот ги истражуваат причините за инцидентот. Во средината на февруари во кафе во Копенхаген, во кое бил шведски […]Прочитај повеќе