Свет
Дамаск, 24. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Најмалку 90 асирски христијани биле киднапирани од џихадисти од групата “Исламска држава” во североисточна Сирија. Според податоци на Сириската опсерваторија за човекови права, христијаните биле киднапирани утринава. Групата заземала две асирски села од курдските сили во провинцијата Ал-Хасеке. Во меѓувреме, Прочитај повеќе
Свет
Атина, 24. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Грција доставила листа на предлози за реформи на своите кредитори. Мерките вклучуваат борба против даночното затајување и борба со шверцот на гориво и цигари. Се очекува Алексис Ципрас да направи дополнителни кратења во својот јавен сектор. Вклучени се исто така промени во однос на работните договори. Во исто време […]Прочитај повеќе
Свет
Москва, 24. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Апокалиптично сценарио за војна меѓу Русија и Украина нема да се случи, порача рускиот претседател Владимир Путин во телевизиското интервју на “Россија-24” во пресрет на состанокот на министрите за надворешни работи од Нормандската четворка. Путин додаде дека се надева дека тоа никогаш нема да се случи. – Ако Прочитај повеќе
Свет
Дејтона Бич, 24. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Најмалку три лица се повредени, откако синоќа имаше пукање во универзитетскиот кампус на Бетен – Кукман во Дејтона Бич, пренесоа американските медиуми. Агенциите се повикуваат на извори од полицијата. Лекарите велат дека повредените не се во критична состојба и повредите не се опасни по живот. Полицијата приведе Прочитај повеќе
Свет
Вашингтон, 23. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Украинската криза го подели западот на два табора, англо-саксонска и француско-германска, констатира американскиот политиколог Дениел Макадамс, директор на Институтот „Рон Пол“. Од едната страна се САД и Велика Британија, кои тврдат дека мирното решение на прашањето е невозможно, а од друга се Германија и Франција, кои се Прочитај повеќе
Свет
Абуџа, 23. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Седумгодишно девојче- бомбаш самоубиец предизвика експлозија во која загинаа седум лица, а повредени се 19 во североисточниот дел на Нигерија. Нападот беше извршен вчера на пазар во градот Потискум, која се смета за трговски град на Јоба државата. Според првичните извештаи, бројот на жртвите бил пет лица. Нигериски претседател Прочитај повеќе
Свет
Најроби, 23. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Исламистичката група „Ал Сабаб“ се заканува дека ќе предизвика бомбашки напади во САД, Канада и Велика Британија. Терористите раширија видео во кое велат дека ќе нападнат во центри во Блумингтаун (САД), Едмонт (Канада) и Лонгон (Велика Британија). Спотот, кој трае 6 минути, ги претставува џихадистите како ги поздравуваат Прочитај повеќе
Свет
Сиднеј, 23. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Премиерот Тони Абот најави дека земјата ги затегнува имиграциските закони и ќе ги гони групите и луѓето кои шират омраза. Новите мерки во националната безбедност вклучуваат лишување од државјанство на луѓе поврзани со терористички организации и кои имаат двојно државјанство. Предвидено е и ограничување на некои лични слободи и Прочитај повеќе
Свет
Киев, 21. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Илјадници луѓе се собраа на историскиот плоштад Мајда во Киев, на одбележувањето на година по крвавите протести кои доведоа до соборување на премиерот Виктор Јанукович од власта. Пред една година 20 илјади украинци излегоа на Плоштадот на независноста во главниот град во знак на протест против претседателот Виктор Јанукович […]Прочитај повеќе
Свет
Пекинг/Токио, 21. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Повеќе од десет илјади луѓе се повредени во земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала во југозападниот дел на Кина, соопшти агенцијата Ксинхуа. Земјотресот бил на длабочина на 6 км на територијата на провинцијата Јан-Нан. Нема информации за жртви, но се уништени околу 280 станбени згради. Во […]Прочитај повеќе