Свет
Сиднеј, 23. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Премиерот Тони Абот најави дека земјата ги затегнува имиграциските закони и ќе ги гони групите и луѓето кои шират омраза. Новите мерки во националната безбедност вклучуваат лишување од државјанство на луѓе поврзани со терористички организации и кои имаат двојно државјанство. Предвидено е и ограничување на некои лични слободи и Прочитај повеќе
Свет
Киев, 21. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Илјадници луѓе се собраа на историскиот плоштад Мајда во Киев, на одбележувањето на година по крвавите протести кои доведоа до соборување на премиерот Виктор Јанукович од власта. Пред една година 20 илјади украинци излегоа на Плоштадот на независноста во главниот град во знак на протест против претседателот Виктор Јанукович […]Прочитај повеќе
Свет
Пекинг/Токио, 21. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Повеќе од десет илјади луѓе се повредени во земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала во југозападниот дел на Кина, соопшти агенцијата Ксинхуа. Земјотресот бил на длабочина на 6 км на територијата на провинцијата Јан-Нан. Нема информации за жртви, но се уништени околу 280 станбени згради. Во […]Прочитај повеќе
Свет
Вашингтон, 21. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на изминатата недела, како резултат на ниските температури и силните снежни врнежи во САД загинаа 23 лица, соопшти CNN. Осумнаесет од жртвите се во Тенеси каде близу 2.700 лица останале без електрична енергија поради лошите временски услови. Во текот на следните два дена, метеоролозите прогнозираат уште снег, […]Прочитај повеќе
Свет
Москва, 21. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека над Русија никој не може да има воена супериорност. Ова Путин го изјави на Свечениот концерт по повод армискиот празник, 23 февруари. – Никој не треба да си прави илузии дека може да постигне воена супериорност над Русија, да врши каков било притисок. […]Прочитај повеќе
Свет
Тел Авив, 20. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Снежна виулица утринава ги зафати Израел, Јордан и Либан, а се апелира до граѓаните да останат дома, замрзнатите улици се блокирани. Во Ерусалим падна 20 сантиметри снег. Училиштата се затворени и локалните автобуси не можат да превезуваат лица по вообичаениот распоред. Плоштадот Ал-Акса е покриен со снег. Снежната […]Прочитај повеќе
Свет
Киев, 20. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Четвртата фаза од мобилизацијата во украинската армија е исполнета над 80 проценти. Ова го објави на прес-конференција во Киев висок функционер на Министерството за одбрана, Сергеј Галушко. Четвртата фаза на мобилизацијата започна на 20 јануари. Галушко додаде дека фазата ќе заврши целосно во следните два месеци. (Крај) извор: Прочитај повеќе
Свет
Цирих, 20. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Два воза се судрија во Швајцарија рано утринава и во инцидентот има настрадани околу 50 лица. Несреќата се случила во сообраќаен метеж на железничката станица во Рафц на 30 километри северно од Цирих. Експресен воз тргнал од станицата и излетал од шините, по што удрил во електричен столб. Дел […]Прочитај повеќе
Свет
Атина, 20. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Грција ги замоли европските кредитори за 6-месечно продолжување на кредитот, ветувајќи дека ќе го почитува фискалниот баланс, изјави владин извор. Властите во Атина изразија жалење дека Германија го користи изразот “тројански коњ” за писмото на Атина со барање за продолжување на меѓународна помош. Според грчката Прочитај повеќе
Свет
Лондон, 20. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Со донаторска ревија за време на модната недела во Лондон, британскиот супермодел Наоми Кембел се приклучи во светската кампања за справување со епидемијата на ебола во Африка. Целта е да се соберат средства, со кои ќе им се помогне на медицинските тимови кои работат против опасниот вирус, кој одзел […]Прочитај повеќе