Свет
Будимпешта, 17. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Околу 2.000 луѓе се собраа синоќа во Будимпешта на протест против денешната посета на рускиот претседател Владимир Путин. Демонстрантите носеа транспаренти со натписи: “Не на Путин, да на Европа”. Тие се изјаснија против зголемувањето на трговските врски меѓу двете држави и особено во областа на енергетиката и Прочитај повеќе
Свет
Атина, 17. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Еврогрупата и даде на Грција рок од пет дена да побара продолжување на програмата за помош на нејзиниот финансиски систем. Засега новата влада категорично одбива. Во пракса тоа е ултиматум на грчката страна по седницата во Брисел на министрите за финансии на земјите од зоната на единствената европска валута, […]Прочитај повеќе
Свет
Москва, 16. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Русија нема да преговара со ЕУ за укинување на санкциите наметнати во врска со конфликтот во Украина, изјави постојаниот претставник на Русија во Европската унија, Владимир Чижов. – Русија нема намера да преговара со ЕУ за укинување на санкциите. Овој проблем е создаден од Унијата и затоа треба сама […]Прочитај повеќе
Свет
Каиро, 16. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Неколку часа откако “Исламска држава” го рашири видеото за обезглавувањето на 21 египетски христијани-копти, Египет го возврати ударот. Земјата презела воздушни напади врз цели на џихадисти во Либија, објави ББС. Ова е прв случај во кој Каиро јавно признава дека се преземени воени дејствија во соседна Либија, каде Прочитај повеќе
Свет
Каиро, 16. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Светските медиуми јавуваат за ново злосторство на радикалната група „Исламска држава“. Тие објавија видео од чинот на обезглавувањето на 21 египетски христијани-копти. На снимката се гледа како облечени во црно ги водат заробениците на морскиот брег. Заложниците се принудени да паднат на колена, а потоа се обезглавени. Сеуште не Прочитај повеќе
Свет
Дебалцево, 16. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Договорите во Минск се нарушени поради бомбардирањето во украинскиот град Дебалцево. Таму проруски сепаратисти не им дозволија пристап на набљудувачи од Специјалната мониторинг мисија на ОБСЕ, објавија светските медиуми. Украинскиот министер за надворешни работи Павло Климкин, вели дека за спречување на претставниците на Прочитај повеќе
Свет
Копенхаген, 16. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Данската полиција соопшти повеќе детали за виновникот за нападите во Копенхаген, извршени во саботата. Од информациите стана јасно дека тоа е 22-годишниот Омар ел Хусеин, кој израснал во Данска. Тој имал врски со криминални групи, но според истражителите дејствувал сам. Полицијата соопшти само дека бил познат со прекршување Прочитај повеќе
Свет
Минс, 14. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Лидерите на земјите од Г-7 излегоа со заедничка декларација, распространета од прес-службата на францускиот претседател. Од декларацијата станува јасно дека постигнатите аранжмани во белоруската престолнина Минск се шанса за мирно решение на кризата во источна Украина и се закануваат со последици, ако тоа биде нарушено. Земјите Прочитај повеќе
Свет
Ануак, 14. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Судир меѓу автобус и товарен воз одзеде 16 човечки животи во Мексико, а најмалку 30 лица се повредени. Меѓу загинатите се и две деца. Според спасувачите, најверојатно бројот на загинати ќе расте, објави Ројтерс. Инцидентот се случил во градот Ануак, во државата Нуево Леон. Автобусот се обидувал да ја […]Прочитај повеќе
Свет
Истанбул, 14. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Преземените реформи од владата во Турција да се зголеми влијанието на религијата во училиштата предизвика бунт кај илјадници наставници и ученици во земјата. Покрај бојкотот на часовите, илјадници ученици излегоа на протести во неколку турски градови, повикувајќи на секуларен и базиран на науката образовен систем. Полицијата Прочитај повеќе