Свет
Москва, 6. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Кремљ ќе ги прими германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд на разговори во врска со решавање на конфликтот во Украина. Меркел и Оланд претходно веќе се сретнаа со украинскиот претседател Петро Порошенко, но ситуацијата во Украина е толку напната што […]Прочитај повеќе
Свет
Вашингтон, 06. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – САД почнаа до процес на исклучување на Куба од листата на земји-спонзори на тероризмот, соопшти извор од Белата куќа. Изворот ја истакна желбата на САД да открие целосна дипломатска мисија во кубанската престолнина уште во април на регионалниот самит во Панама, каде што е планирана средба меѓу претседателот Барак […]Прочитај повеќе
Свет
Киев, 06. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Преговорите со германската канцеларка Ангела Меркел и претседателот на Франција Франсоа Оланд даваат надеж за прекин на огнот, изјави претседателот на Украина, Петро Порошенко. – Европската унија покажа единство и солидарност за украинското прашање. Ова е многу важно за нас, истакна Порошенко. Министерот за надворешни Прочитај повеќе
Свет
Токио, 06. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Земјотрес со интензитет од 5 степени според Рихтеровата скала ја потресе Јапонија, соопшти националната метеоролошка управа на земјата. Епицентарот се наоѓа во префектурата Токушима. Потресот е со длабочина од 10 километри. Првично е прогласена опасност од цунами, но подоцна е укината. Нема податоци за настрадани и причинета Прочитај повеќе
Свет
Колумбија, 06. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Непознато лице отвори оган во една од академските згради на Универзитетот во Јужна Каролина, кој се наоѓа во центарот на американскиот град Колумбија. Нема информации за жртви, пренесоа агенциите. Полицијата трага по стрелачот. На Универзитетот на Јужна Каролина се обучуваат околу 30 000 луѓе. Раководството раширило порака Прочитај повеќе
Свет
Киев, 05. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Украина има потреба од испораки на оружје од НАТО поради ескалација на конфликтот во источниот дел на земјата, изјави украинскиот претседател Петро Порошенко во интервју за германскиот весник “Велт”. Претседателот истакна дека Владата во Киев сака мир, но тој мора да биде бранет од силна армија, опремена со современо Прочитај повеќе
Свет
Њујорк, 05. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Силите за брза реакција на НАТО треба да бројат 30 000 луѓе, а ударната група 5.000 лица, изјави Генералниот секретар на Пактот, Јенс Столтенберг. – Сакам да истакнам дека сите одлуки, кои денеска ќе ги донесат министрите за одбрана на Алијансата за составот на силите за брза реакција, се […]Прочитај повеќе
Свет
Тајпеј, 05. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Бројот на жртвите од авионската несреќа во Тајван достигна 31, а други 12 лица се уште не се пронајдени, пренесе ББС. Авион на тајванската авиокомпанија „Транс Ејша ервејз“ се урна откако закачи патна естакада при полетување и паднал во река во околината на главниот град Тајпеј. Се тврди дека […]Прочитај повеќе
Свет
Фредерик, 05. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Двајца млади се повредени откако се случило пукање во училиште во американскиот град Фредерик, во Мериленд. Инцидентот се случил синоќа околу 20 часот по локално време. Во тоа време во училиштето имало кошаркарски натпревар. Според податоците на локалниот весник “Фредерик Њуз пост” пукале четири лица, облечени во Прочитај повеќе
Свет
Загреб, 05. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поради поплавите во Источна Македонија (Општина Ново Село, Општина Карбинци, Општина Штип, Општина Чешиново-Облешево, кои се во најлоша состојба) Амбасадата на Република Македонија во Загреб собира помош за настраданите во поплавите. Сите заинтересирани Македонци, како и хрватски граѓани доколку сакаат да помогнат, ја Прочитај повеќе