Свет
Пјонгјанг, 1. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Северна Кореја тврди да е подготвена за нуклеарна војна со САД, откако Вашингтон го повика Пјонгјанг да ги исполни своите обврски во врска со нуклеарното разоружување. За време на редовните воени вежби, лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун изјави дека Корејците „се подготвени за војна и со конвенционално […]Прочитај повеќе
Свет
Рим, 31. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Уставниот судија Серџо Матарела ги собра потребните 505 гласа и беше избран за претседател на Италијанската Република, пренесе АФП. Шефот на државата на Италија се избира со тајно гласање од парламентот (пратеници и сенатори) и од претставниците на ентитетите. Неговиот мандат е 7 години. (Крај) извор: ОхридПрес/БГНЕС фото: архиваПрочитај повеќе
Свет
Париз, 31. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Франција веќе се најде на врвот на листата на непријателите на исламот, преземајќи го првото место пред САД. Ова го изјави еден од лидерите на филијалата на терористичката организација “Ал Каеда”, базирана на Арапскиот полуостров. Во видео објавено на YouTube, идеологот на групата вели дека со слабеењето на САД […]Прочитај повеќе
Свет
Киев, 31. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Петнаесет украински војници загинаа и 30 се повредени во текот на последните 24 часа во источниот дел на Украина, објави украинскиот министер за одбрана Стјепан Полторак, цитиран од АФП. – Петнаесет војници беа убиени по целата линија на фронтот за последното деноноќие, рече министерот прецизирајќи дека загубите се главно […]Прочитај повеќе
Свет
Виена, 31. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Протестите на студентските организации и политичари, кои се одржаа синоќа во Виена, беа посмирени, но сепак во судирите со полицијата беа повредени шест полицајци. Здружението “Бала академици” објави дека во текот на годинава ќе спроведе 23 протести. Синоќа околу 5.000 лица маршираа низ центарот на градот во рамките Прочитај повеќе
Свет
Донецк, 31. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Најмалку 7.000 украински војници се нашле во воен обрач во близина на селото Дебалчев во Донецк, бидејќи единици на про – руската полиција го отсекле единствениот пат што ја поврзува областа со териториите под контрола на Киев во источниот дел на Украина. Силите на самопрогласената Народна Република Донецк биле […]Прочитај повеќе
Свет
Мексико Сити, 30. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Една жена и две деца загинаа, а десетици беа повредени во експлозија на танкер со гас во педијатриската болница во Мексико Сити. Експлозијата уништени околу 70 отсто од зградата, во делот на породилните одделенија, а повеќе од 70 лица беа повредени, јавија официјални лица. Три лица беа уапсени […]Прочитај повеќе
Свет
Минск, 30. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Контакт-групата за Украина ќе се сретне денеска во Минск во обид да се најде решение што ќе го означи крајот на конфликтот во источниот дел на Украина. На состанокот ќе присуствуваат претставници од завојуваните страни во источниот дел на Украина, кои ќе бидат надгледувани од страна на претставниците на […]Прочитај повеќе
Свет
Палермо, 30. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Околу 300 000 банкарски службеници во Италија штрајкуваат поради одбивањето на барањето да се обнови националниот работен договор. Главните митинзи се во Палермо, Равена, Рим и Милано, каде што учествуваше и претседателот на Националната конфедерација на трудот Сузана Камусо. Интересен факт е дека сите банкарски синдикати се Прочитај повеќе
Свет
Хилверсум, 30. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Вооружен човек, синоќа успеал да влезе во зградата на холандската државна телевизија NOS во градот Хилверсум, но наскоро бил фатен од полицијата, а програмата на телевизијата била прекината. Подоцна беа прикажани снимки, но кои се гледа како лицето кое зборува холандски, носи пиштол и чекори до едно биро во […]Прочитај повеќе