Избор Свет
Тирана, 22. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Протестите пред албанскиот Парламент на жителите од населбата „Астир“ во Тирана, чии домови треба да бидат урнати заради изградбата на нова обиколница, ескалираа кога учесниците на протестот се обидоа насилно да влезат во законодавниот дом, каде се дебатира за ова прашање. Со употреба на тврди предмети и протехнички средства Прочитај повеќе
Свет
Банско, 21. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Скијачкиот центар Банско влегува во историјата, како прв каде веќе нема да се употребуваат пластични производи за еднократна употреба, соопшти денеска концесионерот на скијачкиот центар „Јулен“. Пластичните шишиња во рестораните ќе бидат заменети со стакло, а чашите за кафе со картонски. Линиите за јадење ќе бидат од материјал Прочитај повеќе
Избор Свет
Брисел, 20. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Министрите за одбрана на 25 земји членки на ЕУ се согласија да формираат европска разузнавачка школа, заедно со уште неколку проекти, со цел зајакнување на европскиот одранбен капацитет. Пред неколку дена, францускиот претседател Емануел Макрон порача дека Европа треба да има своја војска и да биде подготвена да се […]Прочитај повеќе
Избор Свет
Дубаи, 20. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Косово не успеа да обезбеди доволен број гласови за прием во Меѓународната полициска организација, при првиот круг на гласање на денешното заседание на Генералното собрание на Интрепол што се одржува во Дубаи. За прием на Косово гласаа 76 земји членки на Интерпол, 56 беа против, а 22 воздржани. Вториот […]Прочитај повеќе
Избор Свет
Брисел, 15. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, потврди утрово дека Европскиот совет за Брегзит ќе се одржи на 25 ноември, јави дописничката на МИА од Брисел. Постигнатиот договор за напуштањето на Велика Британија на ЕУ, кој содржи речиси 600 страници, треба сега да биде разгледан од страна на земјите членки […]Прочитај повеќе
Избор Свет
Лондон, 13. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Британската премиерка Тереза Меј синоќа изјави дека преговорите за излез на нејзината земја од ЕУ, кои се водат меѓу Лондон и Брисел, се „исклучително тешки“, но оти „ сега се во финишот“. – Тоа нема да биде договор по секоја цена – нагласи Меј, во обраќањето пред претставниците на […]Прочитај повеќе
Избор Свет
Истанбул, 13. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Поранешниот министер за здравство и актуелен пратеник од редовите на владејачката Партија на правда и развој, Ахмет Демирџан, во турскиот Парламент поднесе предлог-закон со кој треба да се стави крај на илегалната трговија со органи. Според нацрт-законот, се укинува и условот дека треба да се биде во брак најмалку […]Прочитај повеќе
Избор Свет
Атина, 8. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Грчките таксисти денеска почнаа 12-часовен штрајк во знак на протест против, како што истакнуваат, нелојалната конкуренција од страна на операторите на услуги за споделено патување. Годинава Грција наметна построги регулативи, вклучувајќи наметнување апликации на операторите за лиценца за споделено патување и лиценцирани таксисти. Прочитај повеќе
Избор Свет
Вашингтон, 5. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Американскиот милијардер и основач на „Мајкрософт”, Бил Гејтс, очекува во блиска иднина да се воведат посебни даноци за роботи, кои би придонеле за зачувување на работните места на луѓето. – Благодарение на оваа идеја дека роботите ќе ни помагаат да произведуваме повеќе стоки и услуги со помалку човечка работна […]Прочитај повеќе
Избор Свет
Лондон, 5. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Според истражувањето на Европскиот совет за надворешни работи, со седиште во Лондон и фондацијата „Штифунг Меркатор“ со седиште во Есен, највлијателни држави во ЕУ се Германија, Франција, Велика Британија и Холандија, додека Словенија и Хрватска се најмалку влијателни. Словенија и Хрватска се на 25 место кога е во прашање […]Прочитај повеќе