Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Многу легенди настанале за личноста и делото на Св. Никола во касниот среден век. Според една легенда во една гостилница дошле гладни ученици, но наместо да ги нагости, газдата ги убил и сакал да ги насоли. Се појавил Св. Никола кој ги оживеал и соодветно го казнил сторителот. Според […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Денот на Свети Никола Мириклиски – Чудотворец е еден од најпразнуваните во Охрид. Свети Никола е чудотворец и заштитник. За свој патрон и заштитник го имаат прифатено морепловците, рибарите и воопшто морепловството – кои се молат пред неговата икона за мирно море. Роден при крајот на 3 век во […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во тек се подготовките на шестата по ред Бадникова поворка во Охрид. – И оваа година голема е заинтересираноста да се биде дел од оваа духовна традиција на Балканскиот Ерусалим – Охрид. Следната проба ќе се одржи во недела, на 23-ти декември во спортската сала на ОУ „Христо Узунов“ […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека утрово, во манастирот Св. Наум Охридски – Охрид, со почеток во 08:45 часот ќе се служи света архиерејска литургија. Со литургијата ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско – Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 11. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека во недела, на 16-ти декември, во катедралната црква „Св. Софија“ во Охрид, по повод празникот „Св. преподобен Софониј, Св. Јован Молчалник и преподобен Теодул“, ќе се служи света архиерејска литургија. Со литургијата, која ќе започне во 08:45 часот, во Прочитај повеќе
Охрид Празници
Струмица, 11. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во времето на владеењето на царот Јулијан Отстапник, кога христијаните биле прогонувани, Тимотеј, Комасиј, Евсевиј и Теодор ја напуштиле Никеја и се населиле во Солун. Потоа го оставиле Солун и се преселиле во Тивериопол, денешна Струмица. Тимотеј станал епископ на тивериополската Црква. Комасиј се откажал од војничкиот чин и Прочитај повеќе
Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 9. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Православните верници денес го празнуваат посен свети Ѓорѓија, семејна слава за многу домови, голем ден кој се празнува и како именден и како слава на цели села и градови. „Како ослободител на плениците и заштитник на сиромашните, лекар на немоќните, помошник на владетелите, победоносецу, великомаченику Георгие, моли Го Христа Прочитај повеќе
Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 8. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Македонската православна црква OA денес го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на Светите браќа Кирил и Методиј. Свети Климент се роди во Рим, а потекнуваше од царски род. Во младоста отпатува на Исток, каде што се запозна со верата во […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 7. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Православните христијани денес го слават денот посветен на Светата великомаченица Катерина. Житието раскажува дека Светата великомаченица Катерина потекнува од царско семејство од градот Александрија. Живеела кон крајот на третиот и почетокот на четвртиот век. Мајка и била христијанка, но поради тоа што христијаните биле Прочитај повеќе
Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 6. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – По повод престојните празници, во црковните храмови „Свети Климент Охридски“ и „Св. великомаченик Георги и преподобен Алимпиј Столпник“ ќе се одржат свети архиерејски литургии, информираат од Дебарско-кичевската епархија. Утре, 7-ми декември, ќе се служи празнична вечерна богослужба во манастирот „Свети Климент и Пантелејмон“, на Прочитај повеќе