Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 28. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Денеска започнуваат божиќните пости во чест на празникот Рожденство Христово, кои ќе траат до 6-ти јануари. Според црковните правила во времето на постот се избегнуваат месото, путерот, млекото, јајцата, сирењето. Освен тоа, Уставот вели дека во понеделник, среда и петок во божиќниот пост не се јаде риба, вино и […]Прочитај повеќе
Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 27. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Православните христијани денес го слават денот посветен на Св. апостол Филип, кој бил мачен и распнат заради верата во Бога. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14-ти ноември. Денеска е Св. апостол Филип и св. Григориј Палама. Апостол Филип беше родум од Витсаида, крај Галилејското Езеро. Тој […]Прочитај повеќе
Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 26. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во среда, 28-ми ноември, започнуваат божиќните пости во чест на празникот Рожденство Христово, кои ќе траат до 6-ти јануари. Според црковните правила во времето на постот се избегнуваат месото, путерот, млекото, јајцата, сирењето. Освен тоа, Уставот вели дека во понеделник, среда и петок во божиќниот пост не се јаде […]Прочитај повеќе
Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 26. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Православните христијани денес го слават денот посветен на Св. Јован Златоуст. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 13-ти ноември. Свети Јован Златоуст е еден од најголемите цариградски патријарси. Се роди во Антиохија, во 354 година. Во младоста ги изучи грчките философи, а се дообразува во познатата Прочитај повеќе
Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 24. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Православните христијани денес го празнуваат денот посветен на Свети Мино, кој беше по род Египјанец, а по професија војник. Подоцна ја напушти службата и се повлече на пусто место, и полека, преку пост и молитва, сé повеќе му се приближуваше на Бога, кој му даде дар да ги гледа […]Прочитај повеќе
Охрид Празници
Охрид, 22. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Светата Православна Црква денес ја празнува Преподобна Матрона Цариградска. Таа е од Пергија Памфилиска. Брзо ѝ се смачи бракот со некој цариградски големец Дометијан, па побегна, се преоблече во машка облека и под името Вавила стапи во машкиот манастир на Св. Васијан во Цариград. Но бидејќи мажот ѝ непрестајно […]Прочитај повеќе
Охрид Празници
Охрид, 21. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Православните верници денес го слават Свети Архангел Михаил. Денот е куќна слава на многу семејства. Со овој празник се смета дека започнуваат зимските празници во годината. Од длабоката древност Божјите ангели се празнувани од луѓето. Но тоа празнување често се одметнуваше во обожување на ангелите (4 Царства 23, 5). […]Прочитај повеќе
Охрид Празници
Охрид, 19. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека во среда, на 21-ви ноември, во манастирот „Св. Наум Охридски“ во Охрид, со почеток во 08:45 часот, ќе се служи света архиерејска литургија по повод празникот „Собор на Св. архангел Михаил“. На литургијата ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 14. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Православните верници денес го одбележуваат празникот посветен на Светите бесребреници Козма и Дамјан. Во Црквата, бесребреници се нарекуваат оние светители, на кои Бог им дал голем дар да чудотворат, т.е. да лечат од секакви болести. Тоа го правеле пред сé со силата на Светиот Дух, иако имале и медицинско […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 12. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека во среда, на 14-ти ноември, во црквата „Св. Козма и Дамјан“, Варош – Охрид, ќе се служи света архиерејска литургија, по повод празникот „Св. бесребреници Козма и Дамјан“. Со литургијата која ќе започне во 08:45 часот, ќе чиноначалствува Неговото Прочитај повеќе