Избор Охрид Празници
Дебар/Охрид, 16. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Со оглед на честите шпекулации и помали скандали, кои се јавуваат во врска со чинот на фрлањето на Светиот крст во водите на Охридското Езеро, но и на други места низ Македонија, монашкото братство на Бигорскиот Манастир, заедно со Игуменот, Отец Партениј повикаа на достоинствено одбележување на престојниот празник, […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 15. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Богојавление (Водици) 19 јануари 2016 година (вторник) е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија. Православниот празник Богојавление (Водици) се слави уште од вториот век, а е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан. Се смета дека со фрлањето на крстот во […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 14. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Според стариот православен Јулијански календар, од денес започнува Новата година кај православните верници, наречена Василица во чест на Василиј Велики. Денешниот ден се одбележува и како Обрезание Господово. За Василица се подготвуваат традиционални јадења, додека на трпезата мора да има и вино. Св. Василиј Велики, роден е во времето Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 13. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Православните верници вечерва ќе ја слават Стара нова година, додека утре празникот Василица. Според верувањето, празникот Василица го означува почетокот на новата година. Празнувањето ги обединува старите обичаи и верувањата на народот, со христијанската традиција. Празнувањето на Стара Нова година и Василица е поврзано со голем број Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 11. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека во четврток, на 14-ти јануари 2016 година, во манастирот „Свети Климент и Пантелејмон“, Плаошник, Охрид, ќе се служи света архиерејска литургија, по повод празникот на „Обрезание на Господ Исус Христос и свети Василиј Велики“. Со литургијата која ќе започне во Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 9. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Денес православните верници го празнуваатСветиот првомаченик и архиѓакон Стефан. Роднина на апостолот Павле, Евреин од Евреите што живееја по елинските области. Беше прв од Седумте ѓакони коишто Светите апостоли ги ракоположија и ги поставија на служба на грижа за сиромасите во Ерусалим. Затоа и го нарекоа архиѓакон. Со силата Прочитај повеќе
Избор Празници Струга
Струга, 07. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Од дамнина во Струга богатите обичаи и верувања на Бадник се поврзани со обредниот оган како и со горењето на дрвото наречено Бадник или Бадникојца, стои во записите на Кузман Шапкарев. Според Марко Китевски од Институтот за македонска литература, во Струга и струшко се зачувани до ден денес едни […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 07. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Со свети архиерејски литургии утрово започна славењето на големиот православен празник Рождество Христово – Божик. Православните верници не само што ја продолжуваат преку 20 вековната традиција на една од првите нации кои се со верата на Христос, туку уште еднаш со радост го слават спасоносниот настан – доаѓањето на Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 06. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Неколку стотини деца од Охрид се дел од свечената поворка што на денешниот празник Бадник го навестува раѓањето на Исус Христос, пеејќи на песната „Вечниот Бог“. Овој настан кој се организира по трет пат започна во црквата „Свети Ѓорѓија“, по што и продолжи до охридскиот плоштад па се’ до […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 6. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Денеска е Бадник, ден наспроти еден од најголемите христијански празници Божик. Денот наспроти раѓањето на синот божји се празнува со низа обичаи. Со традиционална бадникова посна трпеза, со желби за многу здравје, среќа и бериќет во престојната година и годинава, православните христијани ќе ги дочекаат Божикните празници, Прочитај повеќе