Избор Охрид Празници
Охрид, 14. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Православните верници денес празнуваат Покров на Пресвета Богородица. Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите претстателски молитви Го смилостивува Бога кон нас грешните. Помошта на Пресвета Богородица како кон поединци така и кон народите, како Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 9. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во тек се подготовките по повод големиот верски празник Свети Великомаченик Димитрија – Митровден. Црковниот одбор од црквата Свети Димитрија – Градски плоштад – Охрид, ги поканува верниците на заедничко чествување на денот на празникот, 8-ми ноември. Традиционално верниците ќе се соберат кај црквата Свети Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 9. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денес се одбележува поменот на Свети Јован Богослов, апостол и евангелист. Син на рибарот Заведеј и на Саломија, ќерка на праведниот Јосиф. Повикан од Господ Исус, Јован веднаш го остави татка си и мрежите рибарски и заедно со својот брат Јаков тргна по Христа. И оттогаш повеќе не се […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 6. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 23 септември, Зачнување на Свети Јован Крстител. Иако сите христијански празници се со повеќеслојно значење, овој е еден од посебните во тој поглед. Денеска црквата ја слави милоста Божја што им даде син на старите родители на свети Јован, Захарија и […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 30. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Светата Православна црква денес го празнува поменот на Светите маченички Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија. Живееја и страдаа во Рим, во времето на царот Адријан. Мудрата Софија, како што ја одликува и името што го носи (софија – мудрост), остана вдовица, а како добра христијанка се утврди […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 26. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Светата Православна црква денес го одбележува денот на Осветувањето на храмот на Христовото Воскресение, ден пред големиот празник Воздвижение на Светиот крст Крстовден. Кога Светата царица Елена го најде Господовиот Крст во Ерусалим, во таа прилика се задржа подолго во овој Свет град и изгради цркви во Гетсиманија, во […]Прочитај повеќе
Избор Македонија Празници
Охрид, 24. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан. Курбан Бајрам е 70 дена по првиот Бајрам во годината, Фитр Бајрам, а го обележува денот кога е комплетиран Светиот куран. Хуманизмот, хармоничните односи меѓу Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 21. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Православните христијани денес го празнуваат Рождеството на Пресвета Богородица. Пресвета Дева Марија се роди од своите стари родители, Јоаким и Ана. Татко и беше од племето Давидово, а мајка и од родот Аронов. И така Таа по татко беше од царски, а по мајка од архиерејски род и со […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 19. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денеска се празнува споменот на Св. Архангел Михаил. Главниот празник на свети архангел Михаил се празнува на 8 ноември (јулијански календар). Се вика Собор на свети архангел Михаил. Денес, пак, црквата го празнува споменот на неговите чуда што се случија во местото Хони, близу Ерапол во Фригија, каде што […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 18. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Св. пророк Захариј. Свети пророк Захариј е таткото на свети Јован Крстител. Потекнуваше од свештеничкото Ароново племе. Син му Јован му беше даден кога тој и жена му Елисавета беа во поодминати години, како дете на верата, т.е. заради нивниот свет […]Прочитај повеќе