Избор Охрид Празници
Охрид, 25. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Светата Православна црква денес го празнува поменот на Преподобен Михаил Малеин. Човек од благороден и богат род. Во младоста ги презре земните богатства и се повлече на гората Малеа, кај Света Гора, кај што се подвизуваше и си го очистуваше срцето со пост и со молитва. Подоцна имаше многубројни […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 20. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Светата Православна црква денес го одбележува поменот на Светата Великомаченичка Недела. Во времето на христоборните цареви Диоклецијан и Максимијан во Анадолија живееја две побожни стари души, Доротеј и Евсевија. Беа побожни христијани, богати, но и бездетни. Со непрестајна молитва испросија од Бога едно чедо, оваа Света Недела. Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 17. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Рамазанскиот Бајрам го одбележува крајот на постот. Првиот ден од тридневниот празник почнува со утринска молитва, односно бајрам намаз.Во исламската религија Рамазан е светиот месец кој е деветти во лунарната година и секоја година се поместува за 10 дена наназад. Самиот празник е строга должност – фарз на секој […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 15. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во времето на царот Лав Велики (458 г. – 471 г.), на царицата Верина и патријархот Генадиј, патуваа по Светата Земја двајцата цариградски благородници Галвиј и Кандид, заради поклонение на тамошните светости. Во Назарет отседнаа во куќата на една вдовица Еврејка, којашто во тајна одаја ја чуваше ризата на […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 14. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Светите Козма и Дамјан беа бесребреници и чудотворци и браќа по тело. Тие биле во Асија, а нивните родители биле од различна вера. Нивниот татко бил незнабожец, а мајка им била христијанка по име Теодотија. По смртта на нивниот татко, нивната мајка се погрижила да ги воспита своите деца […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 13. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Светата Православна Црква денес го празнува Светителот Апостол Павле – Павловден. Апостолот Павле во почетокот бил противник на христовата вера и прогонувач на христијаните за подоцна да стане најсилен пропагатор на ова учење. Роден е во гратчето Тарс во областа Каликија во Мала Азија. Првобитното јудејско име Савле(што значи […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 11. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Петок, 17-ти јули е неработен ден за сите граѓани на Македонија по повод првиот ден на Рамазан Бајрам, информираат од Министерството за труд и социјална политика. Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од исламска вероисповед им го честита Рамазан Бајрам. (Крај) извор: ОхридПрес фото: архиваПрочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 7. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Со Иванден се поврзани многу обичаи и верувања но најмногу се однесуваат на билките и верувањето во нивната магиска моќ. Верувањето пак дека тој ден играло сонцето или дека се превртувало три пати е поврзано со тоа што Иванден се паѓа во најтоплиот период од годината. Од обичаите што […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 7. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Пророк кој оди пред Светителот. Меѓу поголемите летни празници што македонскиот народ ги празнува со многу обичаи и верувања спаѓа и празникот во народот познат под името Иванден, всушност празник посветен на раѓањето на Свети Јован Крстител. Свети Јован е наречен Крстител затоа што го крстил Исуса, а наречен […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 3. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денот 3 јули или 20 јуни по стариот календар, Црквата го определила за празник во чест на Свети Наум Охридски. Денеска православните христијани го слават летниот празник на Св. Наум Охридски. Во очи на празникот многу болни луѓе доаѓаат оддалеку, пешки од сите страни пристигнуваат во манастирот на брегот […]Прочитај повеќе