Избор Охрид Празници
Охрид, 13. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – По повод манастирската слава на манастирот „Свети Еразмо Охридски“, Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека утре навечер, во манастирот „Свети Еразмо Охридски“ – Охрид, ќе се служи празнична вечерна богослужба. Со богослужбата, по повод празникот „Свети Еразмо Охридски“, која ќе започне во 19:00 Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 8. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во понеделник по Неделата на сите Светии, започнува постот на светите Апостоли, востановен според црковното празнување на споменот на светите првоначални Апостоли Петар и Павле. Траењето на постот е различно и зависи од периодот на празнување на Пасха. Тој започнува во понеделникот на сите Светии, чија дата е подвижна, […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 6. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Светата Православна Црква денес го одбележува денот на Оддание на педесетница и поменот на Преподобен Симеон Столпник. Родум Сириец, од родители селани. Во својата осумнаесетта година побегна од родителите и се замонаши. Се предаваше себеси на најтешки подвизи, понекогаш постејќи по четириесет дена. Потоа се предаде на особен подвиг: Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 3. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денес се празнува Светиот цар Константин и Светата царица Елена. Родители на Константин му беа царот Констанциј Флор и царицата Елена. Флор имаше уште деца и други жени, но од Елена го имаше само овој Константин. Три големи борби имаше Константин кога се зацари: една против Максенциј, тиранин во […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 2. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Православните верници денес го слават Духовден – трет ден. Празникот се смета за роденден на Христовата црква. Пред вознесението Христос им порача на апостолите да останат во Ерусалим и да го чекаат слегувањето на Духот-Утешител. На десеттиот ден од Христовото вознесение, на еврејскиот празник Педесетница, Светиот Дух слезе врз Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 30. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Саботата пред Духовден се нарекува духовденска задушница. Овој ден црквата го одредила за за помен на покојните. По обичај верниците одат на гробишта раздаваат храна и бардачиња, а свештениците се молат за душите на покојните. Има повеќе обичаи и верувања поврзани со овој ден. Се верувало дека заборавањето на […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 29. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од денес започнуваат деновите на Задушница- спомен за починатите. Според народните верувања на овој ден душите на покојните претци и блиски доаѓаат од оној свет кај своите блиски барајќи од нив храна, пијалак, затоплување, чистење. Се верувало дека заборавањето на душите на покојните може да предизвика суши, поплави, немаштија, […]Прочитај повеќе
Избор Празници
Охрид, 29. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Светата Православна црква денес го празнува Преподобен Теодор Освештен. Бил учeник e на св. Пахoмиј. Рoдeн и пoраснат какo нeзнабoжeц, нo какo мoмчe дoшoл дo сoзнаниe на вистинската вeра, сe крстил и, слушнувајќи за св. Пахoмиј, oтишoл кај нeгo вo манастир тајнo oд свoитe рoдитeли. Св. Пахoмиј гo замoнашил […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 22. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Православните верници денеска го одбележуваат пренесувањето на моштите на Св. Никола во Бари. Во времето на царот Алексеј Комнен и на патријархот Никола Граматик, во 1087 година телото на овој светител било пренесено од Мир Ликиски во градот Бари во Италија. Тоа се случило пред налетот на исламот на […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 21 мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Православните верници денес го одбележуваат Вознесението Христово, Спасовден (празник на спасителот). Секогаш се празнува во четврток, точно на четириесеттиот ден од Воскресението на Господ Исус Христос. Тоа е стар празник, востановен уште од времето на апостолите. Во првите векови на христијанството се празнувал заедно со празникот Прочитај повеќе