Забава Избор од Уредникот На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Понекогаш, заслепени од светлата на „туѓото, светликавото и далечното“, како да не ги гледаме најдобрите меѓу нас. Неговите дела се рамо до рамо со оние на многу големи светски имиња. Тој одлучил несебично да ни ги даде неговите „стихови и ноти“, да ги запише најдлабоките чувства, среќи, радости и […]Прочитај повеќе
Забава Избор од Уредникот На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Како дел од промотивните активности за големиот концерт на групата Камелеон, познатиот охридски Dj и продуцент Dj Regie Rules изработи ремикс и видео спот за нивната позната песна „Небо мастило“. Ремиксот на еден од најголемите хитови на Камелеон беше премиерно пуштен во денешното издание на емисијата „Бистро Корнер“ со […]Прочитај повеќе
Забава На кафе со... Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 13. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – По јубилеен 20-ти пат, од 7-ми до 12-ти декември во Скопје се одржа фестивалот „Таксират“, а со него како предвесник на фествалот, како дел од офф програмата се случи и „Лузер фест“, настан посветен исклучиво на промоција на „демо“ музичарите и на најновите имиња од алтернативната музичката сцена кај […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Верл, 12. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Пожарникарите во градот Верл во западна Германија одговориле на необичниот итен случај, откако се преполната цистерна на локалната фирма која произведува течна чоколада, а чоколадната маса се излеала на улица. Пожарникарите морале околу два часа да ја затворат улицата за сообраќај, а чоколадата – растечена по површина од околу Прочитај повеќе
Забава Избор ТОП ВЕСТИ
Лондон, 10. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Sony и Samsung најавија дека ќе започнат да вградуваат камери од 48 мегапиксели во новите модели на паметни телефони, кои наскоро треба да се најдат во продажба. Honor неодамна го најави моделот View 20, кој ќе го користи сензорот IMX586 на Sony со процесорот Kirin 980 на Huawei и […]Прочитај повеќе
Забава Избор ТОП ВЕСТИ
Вашингтон, 10. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Сондата InSight на NASA, која на Црвената планета слета на 26-ти ноември, е опремена со сеизмометар кој во моментов се наоѓа во леталото, но подоцна ќе биде спуштен на површината за да може да ја „слуша“ внатрешноста на Марс. Сеизмометарот сосема случајно ги сними вибрациите кои ги предизвика ветерот, […]Прочитај повеќе
Забава Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 9. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Најдобриот охридски гитарист и еден од водечките во државата Дамјан Пејчиноски за време на Новогодишните и Божиќните празници ќе настапува на Малдивите. – Задоволство ми е да објавам дека заедно со мојот Gypsy Jazz Quartet ќе одржиме четири ексклузивни концерти во Four Season ресортот на Малдивите, објави Дамјан на […]Прочитај повеќе
Забава Охрид навечер ТОП ВЕСТИ
Охрид, 7. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – И овој викенд најдобрите забави во Охрид се во бистро Корнер. Вечерва од 21:00 часот за забавата ќе биде задолжен DJ Јане од Супер радио, а освен во одбраната музика ќе може да уживате во вкусот на празниците со новогодишното пиво на Туборг. Секако и овој петок има afterwork […]Прочитај повеќе
Забава Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 7. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Од денес се пуштени во продажба ограничен број билети за големиот концерт на најдобрата охридска група Камелеон, кој ќе се одржи во сабота, на 29-ти декември во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид. – Бројот на седиштата во охридскиот Центар за култура е лимитиран и токму затоа повелете […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Лондон, 7. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Британскиот ресторан „Frankie&Benny’s“ претстави зона „без мобилни телефони“ (No phone zone), откако спровеле анкета за тоа колку користењето на тие направи има влијание врз семејната вечера. Отсега, тие во понудата имаат бесплатен оброк за децата чии родители ќе ги остават мобилните телефони на влезот во ресторанот. Речиси Прочитај повеќе