Забава Избор Охрид
Охрид, 15. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Спонтани, насмеани и со висока доза на хумор и ведрина не’ дочека денеска екипата на емисијата „Охриде не бери гајле“ во кафе барот „Кадмо“ од каде се емитуваше роденденското издание. Жанко Зш Голабоски и Тони Ангелески – ДЏ Џомба е тимот што точно една деценија им посакува добро утро […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Лас Вегас, 15. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во сон, во својот дом во Лас Вегас почина 89-годишниот B.B. King, човекот кој се смета за еден од најголемите гитаристи на сите времиња. Со гитарата како најголема љубов, толку голема што и дал и име Лусил, B.B. King стои зад големи хитови како: „Lucille“, „Sweet Black Angel“, […]Прочитај повеќе
Забава
Лос Анџелес, 14. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Популарната Ријана е новото лице на DIOR и таа сега е уште една моќна убавица од колекцијата од музите на брендот. Фотографот Стивен Клајн ја снимаше Ријана во „Сикрет Гарден IV“, а материјалот, заедно со краток филм снимен во Версај, ќе бидат објавени официјално на 18-ти мај. Убавицата […]Прочитај повеќе
Забава
Охрид, 14. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Фолклорниот фестивал „Спасовден“, годинава ќе се одржи на 19-ти мај во Домот на културата во Охрид. Оваа година фестивалот се одржува по петти пат, а ќе има неколку новитети во поглед на фестивалските денови, организацијата и локацијата. Изминатите години фестивалот се одржуваше на стадионот во Лескоец, а годинава локацијата […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Охрид, 14. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – На 29-ти мај, охридскиот музичар Владимир Василевски Четкар ќе има настап во клубот кафе-галерија Gallery MC во Њујорк. Како што соопштува на своите обожаватели Четкар, овој настап ќе биде меѓу последните за оваа сезона, по што ќе има пауза за летниот период. Следната сесија настапи, концерти и забави Четкар […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Охрид/Бриж, 13. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охридскиот дј и продуцент Ronny Rox, кој живее и работи во Швајцарија, често е дел од голем број музички случувања на тамошната клубска сцена. Музичарот Lucenzo (Danza Kudiro) заедно со охриѓанецот Ronny Rox на 23-ти мај ќе имаат настап во клубот Scala Brig во Бриж, Швајцарија. Ronny Rox и […]Прочитај повеќе
Забава Избор Охрид
Охрид, 13. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Емисијата „Охриде не бери гајле“ на Супер радио во сабота на 16-ти мај полни десет години откако започна да се емитува во радискиот етер. Низ годините термините, форматот и формата на емисијата се менуваше и созреваше во квалитетен радио проект кој цела деценија ги информира, а пред се ги […]Прочитај повеќе
Забава
Скопје, 13. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во период од 14 до 17 мај, 2015 година во Бистро Бруклински во Скопје ќе се одржи Неделата на македонски џез. На овој единствен од ваков вид музички настан, ќе настапат реномираните македонски џез музичари како што се Тони Китановски Jazz трио, Next to Silence, Onija Bluzerine, Fierce Contemprorary […]Прочитај повеќе
Забава
Охрид, 13. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поради деновите на жалост во Македонија за загинатите припадници на полицијата во вооружената борба во Куманово, изминатиот викенд се одложија сите културни и забавни настани. Последниот фестивалски ден на детскиот музички фестивал „Распеано рибарче“, кој требаше да се одржи на 10-ти мај, беше навремено одложен за 16-ти мај. Оваа Прочитај повеќе
Забава Избор
Подгорица, 12. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Носи Ray-Ban очила, тој е најдобриот пријател на починатите членови на култните ЕКВ со многу километри зад себе, невообичаена благост во погледот која ве „разоружува“, има црвенкаста брада и најширока насмевка. Со истата таа насмевка отец Арсениј ги пречекува сите добронамерници што дошле да се поклонат на моштите на […]Прочитај повеќе