Забава
Охрид, 15. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Големиот програмерски маратон Codefest, кој викендов ќе се одржува во Охрид, покрај во Скопје, за учесниците ќе организира уште една забава. Забавата Silicon Drinkabout Skopje & Codefest ќе биде организирана во петок. Во пресрет на самиот настан, учесниците на програмерскиот самит, ќе можат да се забавуваат и да се […]Прочитај повеќе
Забава
Скопје/ Нови Сад, 15. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Сите 4 македонски состави кои влегоа во финалната фаза на регионалното натпреварување за млади и неафирмирани артисти, Converse rubber tracks – завршија како победници и ја освоија главната награда. Cloud town, June и Визија од Скопје и Këpurdhat од Тетово се меѓу 7-те победници на Converse rubber […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Скопје, 15. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Еден од најголемите рок бендови на сите времиња Whitesnake, го вклучи и Скопје во склоп на новата светска турнеја, информираат од Авалон Продукција. На оваа турнеја Whitesnake ќе го промовираат својот нов “The Purple Album” кој во продажба ќе биде од 19-ти мај. – Како што веќе веројатно знаете, […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Охрид, 15. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Материјалот од 4-то издание на Стенд-ап револуцијата на охридскиот комичар и актер Никола Тодороски, ќе има репризно прикажување за оние кои не го погледнале последниот материјал на скечеви. – По револуционерниот потфат да се избориме со велигденската трпеза, повторно малку вежби за стомачни. За сите кои не можеа да […]Прочитај повеќе
Забава
Вашингтон, 14. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Познатиот американски Soul пејач, легендарниот Percy Sledge, познат по антологиската „When a Man Loves a Woman“, почина на 73-годишна возраст. Американските медиуми јавуваат дека Sledge починал утрово во неговиот дом во Baton Rouge. – Тој беше фантастична личност. Тоа е нешто што ретко се сретнува денес, изјави за Sledge Прочитај повеќе
Забава
Скопје, 14. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во Скопје ќе се одржи концертна промоција на „Флека”, новиот бран на урбани музичари кои нудат музика со одличен звук. Музиката која тие ќе ја пренесат е блуз, фанк, хип-хоп, џез, кој во нивна изведба звучи подобро и од оригиналот. Станува збор за новиот бенд на Тони Зен, кој […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Охрид, 14. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Здружението на бармени на Македонија ги прави последните подготовки за за Осмото државно првенство за подготовка на коктели и флертендинг, кое ќе се одржи на 28-ми овој месец во Охрид. Неодамна од Здружението на бармени ги посочија главните спонзори на настанот, бендовите на пијалоци, Captain Morgan и Johnnie Walker. […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Охрид, 10. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – На 26-ти и 27-ми јуни во Белград, на Ада Циганлија, ќе се одржи underground музички фестивал. Охридскиот метал бенд Hardfaced ќе настапи на Rockaway Lake Festival. Покрај охриѓаните Hardfaced, на фестивалот ќе настапуваат бендовите: Buzzcocks, Iron Reagan, Mad Sin, Defeater и многу други. Hardfaced минатата година имаа голема Прочитај повеќе
Забава
Скопје, 10. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Иако одамна музички пензионирани (првите Рап пензионери во МКД), САФ покануваат на прослава на 15 годишнината од издавањето на албумот „Сафизам“. Одбележувањето на годишнината ќе биде на 24. април во МКЦ. По тој повод со гостите во МКЦ ќе се почестат со меѓусебна концертна дружба. – Овој семинар на […]Прочитај повеќе
Забава
Нови Сад, 9. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Познатиот музичар и активист Ману Чао, ќе одржи нов настап на главната бина на „Егзит“ фестивал во сабота, на 11. јули. Со веќе потврдените имиња на „Егзит“ Авантурата како што се Роби Вилијамс, Motorhead, The Prodigy, Faithless, John Newman, Rudimental, Clean Bandit, Hardwell, Sigma, Martin Garrix, Tom Odell, […]Прочитај повеќе